سفارش تبلیغ
صبا

امام باقر و امام صادق عليهما السلام: «هَلِ الدِّينُ إلَّا الْحُبُّ؛ آيا دين جز عشق است؟»(بحار الأنوار، ج66،ص237)
هركس كه تو را شناخت جان را چه كند / فرزند و عيال و خانمان را چه كند

عشق و عاشقي / عشق و محبت / حرف هاي عاشقانه  / عشق و محبت / مطالب اخلاقي  / مطالب عرفاني / تصوف و عرفان / عرفا و متصوفه

ديوانه كني هردو جهانش بخشي / ديوانه تو هردو جهان را چه كند

تازه‌ترین مطالب

مطالب آرشيو شده

مهم‌ترين لينك‌‌ها

اضطراب و بدخلقی و گناه آلودی، نتیجه دین گریزی(1)
دعوت به عبرت گیری خشونت ورزان از خلق رحمانی نبوی
واسطه گری در امر ازدواج به شیوه های مدرن
یک گفتگوی عاشقانه سیاسی
چاره اساسی عشق به جنس مخالف
عشق ورزی مرهم درد نگرانی و نومیدی
فلسفه برگزاری نماز به شکل رایج
بدعت عید الزهراء به مناسبت نهم ربیع الاول
شب قدر شب تقدیرات عاقلانه و عاشقانه
چه کار کنیم؟
چطوری حال کنیم؟
ابزار دوام عاشقی
چگونه عاشقی کنیم؟
کارنامه یکسال عاشقی
عشق در وبلاگ نویسی
[همه عناوین(116)][عناوین آرشیوشده]

عشق به خدا
عشق و اهل بیت
عشق و زن
عشق و اخلاق
عشق به اهل سنت
عشق به اهل کتاب
عشق به کافران
عشق به بدکاران
عشق به مخالفان
عشق و دین
عشق و تصوف
عشق و اندوه
عشق و دعا و نماز
عشق و آرامش و رضا
عشق و مرگ
عشق و دنیا
عشق و گناه
آواهای عاشقانه
نظریه ولایت فقیه،‏ اخلاقی یا غیر اخلاقی
اسلام و مدرنیته
کج اندیشی های دینی
لیست مطالب آرشیوه شده وبلاگ
ماهیت عشق

 

  نشئگی تنها راه سعادت

 

گفتمانی که اینک ملاحظه می کنید، در زمینه سخن همیشگی ماست که راه سعادت دلدادگی و عاشقی است و ابزار دستیابی به آن برنامه ای ثابت برای جاری کردن اشک و سر حال آوردن قلب است. چیزی که بهترین موسم آن، ماه ضیافة الله رمضان است. ملاحظه آن خالی از فایده نیست.

A    : سلام علیکم

J    : علیکم السلام

A    : گاهی فکر میکنم که خدایی که از رگ گردن به آدم نزدیکتره. گاهی باهاش حرف میزنم. میگم تو می بینی وضع و حال منو. می تونی بی تفاوت باشی. یعنی می شه جوابمو ندی. هر وقت دلم میگیره از این فکرا زیاد می کنم.

J    : تلقی من این است که باید به دعا فقط برای کسب حال فکر کرد. نه رسیدن به خواسته ها. باید خواسته ها را به خدا واگذار کرد. هرچه خودش خواست و به آن راضی بود.

A: خب یکی از خواسته ها هم می تونه همین باشه. لذت از عبادت. فرار از تکرار. همه خواسته ها که مادی نیستند. گاهی همین مادیات موانع میشه واسه رسیدن به معنویات. اینقده زیاد میشه که دیگه حال عبادت هم ازت می گیره. نمی تونیم بگیم بی تاثیره. عافیة الدین و الدنیا و الاخرة. مگه توی سجده نمی گیم؟

J: من فکر می کنم، از خدا نباید هیچی خواست، جز خودش. هر کاری می خواهد بکند. می خواهد ببخشد، نبخشد. به جهنم ببرد، نبرد. چه کار داری؟ خودش بهتر می دونه. ما نباید خودمان را اسیر خواسته هایمان بکنیم. نه دنیا بخواهیم، نه آخرت. تو فرض کن که یه خم شراب گذاشتند. برو بخور. به بعدش هم فکر نکن. برای این هم نخور که یه چیزی بهت بدن. رضای محض و تسلیم محض. همین و بس. بعد دیگه با خدا دعوا نخواهی داشت که چرا داد یا نداد. خودت راحتی. خدا خودش نخودچی کشمش توی جیبمان می ریزه. مگه خدا حکیم نیست؟ ما چرا در کار خدا فضولی کنیم؟ یعنی ما بهتر از خدا می فهمیم؟ حال اگر هم چیزی خواستی. بگو هرچه خودت خواستی. من اصراری ندارم. ما نباید تصور کنیم که خدا نوکر و حمال ماست. بهش بگیم: بکن، نکن. بهتره بگیم، اگر صلاح می دونی، من اینو می خواهم. ولی هرچه خودت صلاح می دونی. با این تصور راحت می شی. دیگه با خدا هیچ دعوا نداری که چی داد یا چی نداد. قبول داری؟

A: دارم. همه ی اینا رو می دونم؛ ولی گاهی فک می کنم صبرم کمه. زود رنجم. طاقت مشکلاتو ندارم. ایراد از منه. نمی دونم ایراد کارم از کجاس.  نمازام اول وقت می خونم. توی طول نمازم سعی می کنم تمام حواسم به چیزایی که می گم باشه. لذت می برم؛ اما بعد از مدتی دیگه بهم نمی چسبه. از اون طرف هم مراعات می کنم. رضایت مادر، اطرافیان. این که غیبت نکنم.

J: خب باید زود به زود بزنی تو رگ. اگه مرتب نشئه باشی، این فکرها به ذهنت نمی آد. شما یه موهبتی که داری، صدات خوبه. به صورت مرتب یک شعر عشقی یا دعای عشقی را بخون. شما اگر نشئه شدی، نه غیبتی در کاره و نه اذیتی و نه هیچ رذیلتی. خوب خوب می شی، گل.

A: اونم امتحان کردم؛ ولی بازم. ولشش کنید. کار من از این حرفا گذشته. خودمم با خودم مشکل دارم. دنبال دوا می گردم.

J: من فکر می کنم، دوا همینه که گفتم.

A: احتمالا به اون مرحله ای که شما می گین نرسیدم که اینجوریم.

J: اگر هر روز قلبت را حال اوردی، همه چی درست می شه.

A: خیــــــــــــــــــــــــــلی خیــــــــــــــــــــــــــــــلی قشنگ حرف زدین. با یه قطره اشک. من که هر روز چند برابر یه قطره می ریزم. وقتی به خدا فک می کنم. پس چراااا؟

J: اشک باید مرتب باشه. لزومی ندارد، زیاد باشه. همین که قلب حال آمد، کافیست. هر روز صبح یا هر شب سحر یا هر وقت که مناسب خودته، باید یه برنامه ثابت داشته باشی، با صوت حزین، یه چیزی بخونی و قلبت را حال بیاری. سوراخ دعا اینجاست. راه همینه

A: ریا نباشه بس که حرفاتون قشنگ بود. دارم گریه می کنم. کاش منم حال شما رو داشتم. دعای من گیرا نیست. اگه گناه نبود می گفتم مطمئنم جهنمی ام. همش دارم فک میکنم اونجا بخدا چی بگم که منو توی آتیش نسوزونه. گاهی خیلی ازش می ترسم.

J: وضع من از شما خیلی بدتره. من آدم خوبی نیستم. شما مثل من عمری ازت نگذشته و گناه نکردی. به هر حال، شما بهتر از من هستید. شما از این شرایط خودت حسن استفاده بکن. این که زود دلت می شکنه، یه نعمت بزرگیه. دل شکسته داشتن خیلی نعمت بزرگیه. دل شکسته طلاست. خدا یعنی همه چیز توی دل شکسته است. ما باید به جایی برسیم که اگر همه چی ازمون گرفته شد، ککمون هم نگزه.

A: خیلی حرف سنگینیه. من که کم میارم.

J: ما تا وقتی وابسته مال و جاه و همسر و فرزند و امثال اینها هستیم، گرفتاریم. ما وقتی نشئه می شیم، می تونیم وابستگیمونا به اینها از بین ببریم. در آن حال، مست مستیم. هیچ مهم نیست که چی می شه. مالمان از دست رفته یا از دست می رد. مقاممان گرفته می شه. جسممان مریض می شه. اصلا اینها برامون هیچ مهم نیست. فقط این که وقت خماریمون شده و چیزی گیرمون نیامده، غم بزرگی را احساس می کنیم. این هم هیچ مؤونه ای ندارد. فقط یک قطره اشک، ما را سر حال می آره. وقتی سر حال اومدیم، همه چی داریم. هم علم داریم، هم قدرت، هم آرامش. وقتی خدا را بیاریم، توی دلمون، همه چی را توی وجود خودمون جای دادیم. دیگه چی می خواهیم؟ خلاصه باید عاشق شد. عشق دل را آرام می کنه. عشق بصیرت می بخشه. چشم عقل را باز می کنه. عشق آدم را قوی می کنه. عشق همه چیه. باید این قلبه را به طور ثابت سر حال نگاه داشت. باید شعله عشقی را در دل برافروخته نگاه داشت، مثل این زرتشتی ها که همیشه یک شعله را در آتشکده اشون سرپا نگاه می دارن. ما شعله عشق را در آتشکده دلمان سر پا بداریم. یه آدم دیوونه بشیم، یه آدم عاشق، یه آدمی که هیچ غمی نداره، همه را دوست داره، به هیچ کس کنیه نداره، خیرخواه همه است. ما واقعا چی می خواهیم، جز همین ها؟ آدم وقتی عاشق می شه، از دنیا بهتر لذت می بره. چون عدم لذت ما از دنیا به خاطر این است که راضی نیستیم.

A: کاش بتونیم این جوری باشیم. می شه؟

J: کار سختی نیست. باید بدونیم که سوراخ دعا همینه. بعد هم با یک برنامه ثابت برای دلدادگی. با هر چی که می تونه یک قطره اشک بیاره. یک شعر، یک دعا، یک نوحه، یک روضه، یک ملاقات آدم عارف، یک حرم. هرچه. هرکسی باید به حال خودش نگاه کنه. ببینه کدام برای حالش مفیده.

 A: قطعا همین طوره که شما می فرمایید. خیلی استفاده کردم.

لینک های مرتبط:  قطره های اشک جرعه های عشق؛  مقام حضرت عشق علیه السلام؛ صوت حزین، چخماق عشق ؛ عاشق دنبال کشف و کرامت نیست.


 
   نويسنده:   قلبی خواهان عشق

نظرهاي شما ( )

 (جمعه 91 مرداد 6 ساعت 7:26 صبح)

 

  عشق الهی موهبتی بیکران

 

متنی که اینک ملاحظه می کنید، گفتمانی است با یکی از فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد علوم قرآن و حدیث و در آن از مواهب عشق الهی و چگونگی دست یابی به آن سخن رفته است. مطالعه آن خالی از فایده نیست.

p    : سلام

j    : سلام وقت به خیر

p    : وقت شما هم بخیر و نیکی

j    : این لینک را ملاحظه کرده اید؟ مدرک داشتن عشق یعنی چه؟ نوحه این صفحه را می شنوی؟

«مگه هر که بد شد، دل نداره؟ / اگه عشقه چرا حاصل نداره؟

مگه آدم بدا عاشق نمیشن؟ / به والله دل کمه، دنیا را میدن »

p    : جالبه. خوشا به سعادتتون. وبلاگتون عاشقانه است. مناسب حال منه. می خواستم برم جمکران. تنها بودم. خیلی دلم گرفته. در کل خیلی تنهام.

j    : دل گرفته مناسب عاشقیه. هر وقت دلت گرفت، با خدا درد دل کن، این تو را عاشق خدا می کنه.

البته شب، نیم ساعت یا یک ساعت به وقت اذان بهترین زمانه. هم خستگی را با خواب از تن به در کرده ای. هم از مشغولیات روز فاصله گرفته ای و ذهنت برای خدا فارغ شده. هم سکوت و تاریکی شب. همه، شما را مهیای نجوا و درد دل با خدا می کنه. (1)

خدا منبع همه کمالاته. اتصال ما به این منبع ما را هم به اوج کمالات می رسونه. آرامش، علم، قدرت، عصمت و خلاصه همه چیز. ما هرچه از این منبع فاصله بگیریم، خودمان ضرر کرده ایم. ما گاهی که توفیق گریه مستمر پیدا کنیم، به این عشق نزدیک می شویم؛ اما هوس ها و آلودگی های معنوی ما را از دسترسی به این موهبت دور می کنه. گاهی زحمت می کشیم و خودمان را به قله کوه می رسانیم؛ اما با یک هوس و گناه از همان بالا سقوط می کنیم. باید خیلی مواظبت کرد که دست و زبان و چشم و گوش و دهانمان به گناه آلوده نشود.

p    : قبول دارم. برای این موضوع خیلی وقت می ذارم. می گم چون به اندازه تلاشم جواب نمی بینم تو ذوقم می خوره.

j    : باید به آنچه که خدا می ده، راضی بود. حال اگر خواست چیزی هم به ما بده، بگذار خودش به صلاحدید خودش بده. ما نباید مثل یک زنی باشیم که شوهرش را برای جیبش دوست داره. بلکه باید مثل زنی باشیم که شوهر را به خاطر با او بودن دوست داره. حال اگر شوهره یک گلوبند یا لباس یا هرچه داد، بگذار خودش بدهد. عاشق باید به هرچه از معشوق می رسه، راضی باشه. اعتراض با عاشقی سازگاری نداره. همین که ما اعتراض می کنیم، یعنی ما عاشق نیستیم. چه کسی از اعتراض و بد خلقی خوشش می آید؟

p   : هیچکس

j: خدا هم از رضایت و تسلیم بودن ما خوشش می آید. (2)

p: اون که آره. اگر نداد، پس صلاح نیست؟

j: باید اینگونه اندیشید. این که ما از خدا دنیا را می خواهیم، خود نشانه این است که گرفتار تعلقات دنیایی هستیم و به غیر خدا علاقه داریم. ما نباید خدا را در حد یک عمله پایین بیاوریم که هرچه به او دستور دادیم، برای ما انجام دهد.

غلام همت آنم که در این چرخ کبود/ ز هرچه رنگ تعلق پذیرد، آزاد است.

خلاصه نباید از نداشتن های دنیوی ناراحت بود. دنیا می گذرد. آنهایی که همه چیز داشتند، مردند، ما هم می میریم. متوسط عمرهای زیاد هفتاد، هشتاد سال است. به این ترتیب، ما سی، چهل سال دیگر همه زیر خاکیم. باید دنبال یک چیز ماندگار بود و آن هم همین عشق الهی است.

به علاوه دنیا هیچ رقمیش ما را اشباع و کامیاب نمی کنه. به هر چی از دنیا که می رسی، می بینی مثل یک سرابه، همه اش فریبه. یه زمان کوتاهی راضی کننده است؛ اما به تدریج زدگی و نفرت می آره. فقط عشق الهی است که روزافزون است و پایدار. هم در این دنیا با ماست و هم پس از مرگ.(3)

p: آره قبول دارم. خودم تسلیمم؛ اما آزار دیگران. نیش های سمی داغونم کرده. برام دعا کنید. خیلی داغونم.

j: نسخه یک چیز است و بس. یک برنامه ثابت برای همسخنی و اشک ریختن به یاد خدا. گاهی یک نوحه مثل این نوحه «مگه آدم بدا عاشق نمی شن» می تونه زمینه ای برای گریه باشه. باید دید که مناسب حال چه چیزی برای گریه کردن هست. باید دنبال آن زمان و مکان و وسیله ای گشت که بتونه ما را هر شبانه روز قطره اشکی بیاره.

گاهی زمزمه یک شعر عاشقانه اشک را جای می کنه. گاهی من با این شعر باباطاهر حال می کنم:

یکی درد و یکی درمان پسندد/ یکی وصل و یکی هجران پسندد

من از درمان و درد و وصل و هجران/ پسندم آنچه را جانان پسندد

p: من همه حرفاتونو قبول دارم و به گوش جان می پذیرم. اما فکر می کنم بهتر از این هم می تونست باشه. آره الان با این چند بیت کلی حال کردم. خیلی به دلم چسبید. خیلی به موقع بود. فقط می ترسم از لحظه ای که خدا ازم چشم بگیره. اونوقته که دیگه راضی نیستم یک ثانیه نفس بکشم.

j: به هر حال، هیچگاه برای با خدا بودن دیر نیست. به قول معروف هر وقت ماهی را از آب بگیری، تازه است. آدم هایی بودند که سراسر عمرشان به گناه گذشته و بعد در اواخر عمر متنبه و عاشق خدا شدند و به مقاماتی رسیدند که مراجع تقلیدش هم بسا نرسیده باشند.

p: توکلت علی الله. دعایم کنید. امان از روزی که با طنابی نازک بخوای خودتو نگه داری. هم نجات برات مهمه، هم می دونی این طناب آنقدر محکم نیست که ترا نجات بده. پس فقط امید می تونه این وسط وساطت کنه و یک تنهایی بزرگ کنار دریای اشک چشمات که بعد از کلی زانو به بغل گرفتن، تازه احساس سبکی می کنی و باز آخرش می بینی که همین چند قطره اشک معجزه ای می کند که حتی تمام داشته های دنیایی نمی تونن بکنن.

j: همین طوره. شما از این زمینه برای با خدا بودن استفاده کن.

p: خیلی سبک شدم. وجودتون به آدم آرامش می ده. شما منو از مرگ نجات دادین.

j: شما لطف دارید.

---------------------------------------------------------------

(1) إِنَّ ناشِئَةَ اللَّیْلِ هِیَ أَشَدُّ وَطْئاً وَ أَقْوَمُ قیلاً * إِنَّ لَکَ فِی النَّهارِ سَبْحاً طَویلاً * وَ اذْکُرِ اسْمَ رَبِّکَ وَ تَبَتَّلْ إِلَیْهِ تَبْتیلاً (مزمل، 6-8)؛ قطعاً برخاستن شب، رنجش بیشتر و گفتار [در آن هنگام‏] راستین‏تر است.  [و] تو را، در روز، آمد و شدى دراز است. و نام پروردگار خود را یاد کن و تنها به او بپرداز.

(2) بَلى‏ مَنْ أَسْلَمَ وَجْهَهُ لِلَّهِ وَ هُوَ مُحْسِنٌ فَلَهُ أَجْرُهُ عِنْدَ رَبِّهِ وَ لا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُونَ (بقره، 112)؛ آرى، هر کس که خود را با تمام وجود، به خدا تسلیم کند و نیکوکار باشد، پس مزد وى پیش پروردگار اوست، و بیمى بر آنان نیست، و غمگین نخواهند شد.

(3) ما عِنْدَکُمْ یَنْفَدُ وَ ما عِنْدَ اللَّهِ باقٍ وَ لَنَجْزِیَنَّ الَّذینَ صَبَرُوا أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ ما کانُوا یَعْمَلُونَ * مَنْ عَمِلَ صالِحاً مِنْ ذَکَرٍ أَوْ أُنْثى‏ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْیِیَنَّهُ حَیاةً طَیِّبَةً وَ لَنَجْزِیَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ ما کانُوا یَعْمَلُونَ (نحل، 96-97)؛ آنچه پیش شماست تمام مى‏شود و آنچه پیش خداست پایدار است، و قطعاً کسانى را که شکیبایى کردند به بهتر از آنچه عمل مى‏کردند، پاداش خواهیم داد. هر کس- از مرد یا زن- کار شایسته کند و مؤمن باشد، قطعاً او را با زندگى پاکیزه‏اى، حیاتِ [حقیقى‏] بخشیم، و مسلماً به آنان بهتر از آنچه انجام مى‏دادند پاداش خواهیم داد.

لینک های مرتبط:  قطره‌های اشک جرعه‌های عشق + حزن و عشق + آرامش در عشق الهی +  مقام حضرت عشق علیه السلام


 
   نويسنده:   قلبی خواهان عشق

نظرهاي شما ( )

 (جمعه 91 خرداد 5 ساعت 8:28 عصر)

 

   1   2   3   4      >

صفحه اول | ایمیل |   RSS  

 

نمایش تصویر در وضیعت عادی

 

اینجا سرای قلبی خواهان عشق الهی است. او می‏خواهد به گرد خانه عشق الهی طواف کند. از گناه و ستیزه‏جویی بپرهیزد و عطر محبت و مدارا و وحدت و اخلاص بیافشاند:‏ «فَلا رَفَثَ وَ لا فُسُوقَ وَ لا جِدالَ فِی الْحَجِّ»(بقره،197). هدف او این است که خود و خلق خدا را به عشق الهی سوق دهد؛ چرا که دین چیزی جز عشق الهی نیست: «هَلِ الدِّینُ إلَّا الْحُبُّ؛ آیا دین جز عشق الهی است؟». تمام اعمالی که ما انجام می‏دهیم برای نیل به قرب و وصال الهی است. به پیامبر اسلام‏(ص) نیز فرمان داده شده است که مزدی جز این را از خلق بر رسالتش نخواهد: «قُلْ لا أَسْئَلُکُمْ عَلَیْهِ أَجْراً إِلاَّ الْمَوَدَّةَ فِی الْقُرْبى»(شوری،23). او می‏کوشد، به دین با عینک محبت، مدارا، اخلاق، عرفان و وحدت شیعه و سنی بنگرد و از همه آموزه‏های دینی تفسیری عاشقانه و عارفانه به دست بدهد. عشق و عرفانی که آبشخوری جز آیات و روایات ندارد. ان شاء الله

 

شمار بازدیدها

امروز: 14 بازدید
دیروز:
80 بازدید
کل بازدیدها:
580457 بازدید

 

معرفی

 

دسته بندی مطالب

 
لینک های پاسخگو به پرسش های دینی
بانک پرسش و پاسخ واحد پاسخ به سئوالات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی | بانک پرسش و پاسخ دانشجویی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاهها  |  بانک پرسش و پاسخ مرکز مطالعات و پژوهشهای حوزه |  پایگاه پرسمان قرآنی | ستاد پاسخگویی به مسائل مستحدثه دینی | بانک پرسش و پاسخ موسسه تحقیقاتی ولی عصر عج | بایگانی پاسخ های مرکز تحقیقات علوم اسلامی پایگاه حوزه نت | بانک پرسش مؤسسه در راه حق | بانک پرسش و پاسخ موسسه تحقیقاتی ولی عصر عج | بانک پرسش و پاسخ ستاد اقامه نماز | بانک پرسش و پاسخ ارتباط شیعی | بانک پرسش و پاسخ مرکز پژوهشهای اعتقادی  به زبان عربی | بانک پرسش مرکز اطلاع رسانی امام مهدی عج الله تعالی فرجه  | بانک پرسش مرکز تخصصی امامت و مهدویت  |  بانک پرسش ها و پاسخ های قرآنی پایگاه موج نور
 
لینک های وبلاگ ها

جمله های طلایی و مطالب گوناگون
کلبه تنهایی
دست خط ...
دانشگاه آزاد الیگودرز
(( همیشه با تو ))
خدمات فرهنگی و کامپیوتری قائم رایانه
فرزانگان امیدوار
فصل انتظار
همسخن
((( لــبــخــنــد قـــلـــم (((
پرسه زن بیتوته های خیال
پژواک
همه برای یکی یکی برای همه
لحظه های آبی
اگه باحالی بیاتو
مهاجر
نهان خانه ی دل
یاران
از شیر مرغ تا جان آدمیزاد
یک کلمه حرف حساب
دختری در راه آفتاب
*پرواز روح*
آخرالزمان و منتظران ظهور
بی عشق!!!
جلوه او
عشق الهی
شب و تنهایی عشق
سایت اطلاع رسانی دکتر رحمت سخنی
هیات محبان بقیةالله عجل الله تعالی (شهرک آب ساری)
هم نفس
پایگاه اینترنتی دیتا
منتظر ظهور
عاشقان
حمایت مردمی دکتر احمدی نژاد
هو اللطیف
آقاشیر
لنگه کفش
دریـــچـــه
زمینیان آسما نی
عاشق آسمونی
عشق در کائنات
مذهبی فرهنگی سیاسی عاطفی اکبریان
پرواز تا یکی شدن
نمازخانه بوستان بهاره
روانشناسی آیناز
اعتقادات و باورهای دینی
صبح مشتاقان
آوای قلبها...
مدهامتان: علوم و معارف قرآن و حدیث
صفحه پزشکی عمومی
امام مهدی (عج)
اسوه ها
کالبد شکافی جون مرغ تا ذهن آدمیزاد !
خبر روز
تکنولوژی کامپیوتر
یادداشتها و برداشتها
ستاره
بهترین آرزو هایم تقدیم تو باد.
یاران در حریم یار
جاده خاطره ها
پرورش شتر مرغ
پرسپولیس زلزله
ما صاحبی داریم
.: شهر عشق :.
سکوت سبز
عشق یار
پرنسس زیبایی
رنگارنگه
قصه بچه بسیجی
گنجینه
دخترک
سین جیم های اخلاقی
رمز موفقیت
دنیای من پر از عکس و حرف نگفته
عکس سرا- فقط عکس
گل نرگس...مهدی فاطمه
فقط خدا را عشقه
فقط عشقو لانه ها وارید شوند
واژه های انتظار
منطقه آزاد
بندیر
هه هه هه.....
.:: رایحه ::.
اخرین سکانس -مجموعه شعرهای من-
اهل همین نزدیکیا ...
یادداشتهای فانوس
دوست یابی نرم افزار دوست یابی ویژگی های یک دوست
یادداشتهای من
دست نیاز ....
یک
فضول نامه
روستای زیارتی وسیاحتی آبینه(آبنیه)باخرز
سایه سیاه
دلداده
ایحسب الانسان ان یترک سدی
رازهای موفقیت زندگی
یاد ارباب حسین علیه السلام
خندون
تازه ترین ها
رند
عاشقانه می گویم
طوفان زده دشت جنون
آسمانی
کسب درآمد اینترنتی
کسب درآمد اینترنتی
بانو
وبلاگ تخصصی فیزیک
برادران شهید هاشمی
پاک دیده
آدمک ها
فطرس
اسطوره عشق مادر
جاء الحق و زهق الباطل
نور
یا قائم آل محمد(ص)
پنجره چهارمی ها
اتاق ابی
بسیجی 57
آل یس
حرم دل
اخبار و مطالب خواندنی
توشه آخرت
قرآن درمانی
جزتو
شورعشق
Manna
السلام علیک یا علی بن موسی الرضا
پرسش مهر 8
ساحل نشین اشک
عطش (وبلاگ تخصصی ماه محرم و صفر)
مهر بر لب زده
عطش
پیمان دانلود
کبوتر نامه بر
جک ، اس ام اس و عکس در خنده سرا
اس ام اس جدید/ پـَـــ نَ پـَـ/ پیامک جدید
کلبه تنهایی
نفس
ثقلین
السلام علیک یا حبیبی یا رسول الله !
آدم و حوا
تریبون آزاد
گروه اینترنتی جرقه داتکو
شهید قنبر امانی
نه/ دی/ هشتاد و هشت
وبلاگ هواداران نیوشا ضیغمی دختر آفتاب
لنده، سلیمان شهرویی
ماه ومهر
شبکه های کامپیوتری رجیستری ویروس نویسی
.: هواداران دو آتیشه ی استقلال :.
راه های و فواید و تاثیر و روحیه ... خدمتگذاری
مکاشفه مسیح
ساحل آرامش
گلی از بهشت
کلبه حقیرانه من
پاتوق دخترها
بزرگترین لینک باکس
آ ینه
وبلاگ همه کاره
بهونه های بارونی
مثلث یک ضلعی
برنامه ریزی روستایی در ایران
کلان شهر
کان ذن ریو کاراته دو ایلخچی
هلو
اهلبیت (ع)،کشتی نجات ما...
کیمیا
ایران من
اخراجیها
یاوران مهدی عج دهکده آگهی
سایت محمد رضا آقابیگی
نوری چایی_بیجار
هرچه می خواهد دل تنگت بگو
سرباز سبز امام خامنه ای
هیئت
همه چیز از همه جا
حباب زندگی
ثانیه
تفاوت!
لپ تاپ
به دادم برس
هر چی تو بخوای
مهربانی
معراج ستاره ها
زمزمه تنها
ستاره خاموش
دوستان همدم
دست نوشته
نوستالوژی دل ....
خبر هفته
حرفهای آسمانی
صدای راوی
وحی منزل
حرفهای آسمانی
زمزمه لحظات زندگی
نفحات

حدیث عشق
جاوا کده
سکوت پرسروصدا
هادرباد شناسی (روستایی در شرق شهرستان بیرجند)
خفن نت
نگاهی دیگر
شب‏های مهتابی ـ شب های غمبار زینب(س)
انجمن علوم مهندسی پلیمر و شیمی ایران
لبیک شاه علقمه
خفن
چشم انتظار
مسافر آسمان
مسجد پیامبر اعظم(ص) شهرک شهید محلاتی
تاریخ تولد : 07/01/1386
وحیده
خط بارون
محمد امیدواری ابرقویی
لــعل سـلـسـبیــل
اخبار دنیای عشق
صل الله علی الباکین علی الحسین
تنها عشق منی
تراب
پر شکسته
خوش مرام
سیب سرخ
زورخانه بابا علی
فدایی سید علی
سکوت عشق
صدای آشنا و دل امیدوار
انتظار نور
برو بچه های ارزشی
جالب و دیدنی...!!!
وکیل دادگستری و مشاور حقوقی
عشق سرخ
مقاله های تربیتی
ndayeeshgh
Sea of Love
وبلاگ گروهی ائمه اطهار
آرامش جاویدان در پرتو آموزه های اسلام
دوزخیان زمین
هیئت حضرت علی اکبر(ع)
سرخ بی نهایت
گنجینه
حفاظ
شیدایی
تخته سیاه
mansour13
پیامبر اعظم(صلی‏الله‏علیه‏وآله‏وسلم) - The Holy Propht -p.b.u.h
حنا، دختری با مقنعه
موهیول
زندگی با عشق معنی پیدا میکند
روان شناسی کودک
آوای ققنوس
دوباره سبز می شویم...
آرزوی وصــــــال
پیام ها و پیامک های زیبا
عکس میخوای کلیک کن
شهیدالسید عباس الموسوی
*به اسبفروشان خوش آدید*
صدای پای آب
امپراتوری هخامنشیان
*مظلومیت اهل البیت(علیهم السلام)*
عطاری عطار
نان ، عشق ، موتور هزار
مذهب
امام حسین (ع)
دانستنیها
همیشه منتظرت هستم ، ای عدل وعده داده شده...
خانه سلامت
موجودات زنده
حاج جمال
به بهترین وبلاگ سرگرمی خوش امدید
عکس
عــــشقـــــولـــــک
آسمان سرخ
گلهای د نیا
تفسیر آیات مهجور
آخرین روز دنیا
یا زهرا(س)
پری دریایی
رد پای...
به دلتنگی هام دست نزن
چه زود دیر میشه
همولایتی
اسمس بارون
عاشقانه
نورهدایت
جیگر نامه
امیدزهرا
دیونه باران
صبح دیگری در راه است ....
* امام مبین *
فلورانس مهربون
دوستانه
مهرکجاست
عشق من هیچ وقت تنهام نزار
حرف های قشنگ
گل پیچک
قـــــــقــــــــنــو س
مشکلات جنسی
رویاهای یک معلم
رادیو جیــــــــــــــــــبی
شیعه مذهب برتر