سفارش تبلیغ
صبا

امام باقر و امام صادق عليهما السلام: «هَلِ الدِّينُ إلَّا الْحُبُّ؛ آيا دين جز عشق است؟»(بحار الأنوار، ج66،ص237)
هركس كه تو را شناخت جان را چه كند / فرزند و عيال و خانمان را چه كند

عشق و عاشقي / عشق و محبت / حرف هاي عاشقانه  / عشق و محبت / مطالب اخلاقي  / مطالب عرفاني / تصوف و عرفان / عرفا و متصوفه

ديوانه كني هردو جهانش بخشي / ديوانه تو هردو جهان را چه كند

تازه‌ترین مطالب

مطالب آرشيو شده

مهم‌ترين لينك‌‌ها

اضطراب و بدخلقی و گناه آلودی، نتیجه دین گریزی(1)
دعوت به عبرت گیری خشونت ورزان از خلق رحمانی نبوی
واسطه گری در امر ازدواج به شیوه های مدرن
یک گفتگوی عاشقانه سیاسی
چاره اساسی عشق به جنس مخالف
عشق ورزی مرهم درد نگرانی و نومیدی
فلسفه برگزاری نماز به شکل رایج
بدعت عید الزهراء به مناسبت نهم ربیع الاول
شب قدر شب تقدیرات عاقلانه و عاشقانه
چه کار کنیم؟
چطوری حال کنیم؟
ابزار دوام عاشقی
چگونه عاشقی کنیم؟
کارنامه یکسال عاشقی
عشق در وبلاگ نویسی
[همه عناوین(116)][عناوین آرشیوشده]

عشق به خدا
عشق و اهل بیت
عشق و زن
عشق و اخلاق
عشق به اهل سنت
عشق به اهل کتاب
عشق به کافران
عشق به بدکاران
عشق به مخالفان
عشق و دین
عشق و تصوف
عشق و اندوه
عشق و دعا و نماز
عشق و آرامش و رضا
عشق و مرگ
عشق و دنیا
عشق و گناه
آواهای عاشقانه
نظریه ولایت فقیه،‏ اخلاقی یا غیر اخلاقی
اسلام و مدرنیته
کج اندیشی های دینی
لیست مطالب آرشیوه شده وبلاگ
ماهیت عشق

 

  اخلاق مواجهه با مخالف در کلام شیخ حسین انصاریان

 

واقعاً اگر علمای اخلاق و تهذیب در جامعه نفس نکشند و عطوفت و عقلانیت و انسانیت را به فضای جامعه ندمند، تیرگی و تاریکی و سیاهی چشم و گوش آدم ها را می پوشاند و جز بغض و کینه جاهلی احساس نخواهد شد. سخنان شیخ حسین انصاریان را ملاحظه کنید و بر آموزه های عقلانی و انسانی اسلام آفرین بگویید.

حاج شیخ حسین انصاریان؛ اسلام به مردم اجازه توهین به مخالف را نمی‌دهد / ناسزاگفتن خلاف فرهنگ دین است.

 خداوند از پیامبر خود درباره مخالفین می خواهد تا اجازه دهد آنان سخنانشان را مطرح کنند/ اگر مخالف نتوانست ادعاهای خود را ثابت کند و کاری هم به کار مردم هم نداشت نباید به او متعرض شد بلکه باید اورا تامین کرد.

ایلنا: حاج حسین انصاریان گفت : عربده کشیدن، ناسزا گفتن و مشت بلند کردن خلاف فرهنگ دین است.
به گزارش ایلنا، حجت الاسلام و المسلمین شیخ حسین انصاریان جمعه شب در مسجد حظیره یزد با اشاره به اهمیت بحث قیامت در قرآن مجید تصریح کرد : اگر مطالب قرآن را به 5 بخش تقسیم کنیم ،یک بخش از آن به قیامت، کیفیت قیامت و زنده شدن مردگان اختصاص دارد.
شیخ حسین انصاریان افزود: باید در پاسخ به کسانی که به قیامت اعتقاد ندارند گفت اگر این همه آیات قرآن و روایات و سخنان انبیاء و اولیاء دروغ است، چه سودی برای ائمه داشت ؟ کسی دروغ می گوید که بخواهد از جریمه ای فرار کند . کسی دروغ می گوید که بخواهد جیبش را پر کند در حالی که خداوند و انبیاء از دروغ منزه اند و انبیاء هم از مردم برای هدایت شان مزدی نخواسته اند.
این استاد اخلاق در ادامه بیان کرد: دروغ گو کسی است که آدم دغل‌کار و ترسو باشد که انبیاء و اولیاء خدا از همه این ها منزه اند.
وی گفت : انسان از هر دری در باب قیامت وارد شود، در برابر دلایل عقلی و شرعی خداوند و پیامبرانش تسلیم خواهند شد.
انصاریان گفت : خداوند از پیامبر خود درباره مخالفین می خواهد تا اجازه دهد آنان سخنانشان را مطرح کنند و تاکید می کند که اسلام دین برهان، دلیل و علم است.
این استاد برجسته اخلاق تصریح کرد : توهین، فحش و بدون دلیل در دهن مخالف زدن در دین وجود ندارد.
او تصریح کرد : اگر مخالفان قیامت آمدند و گفتند خدا را قبول نداریم، قرآن و قیامت را قبول نداریم و بت را قبول دارم باید سخنان آنان را شنید و نباید در وهله اول به او گفت:برو نجس ! باید سخنانشان را شنید.
وی تاکید کرد : طرد کردن، کتک کاری، رد کردن و خشم در دین وجود ندارد.
این استاد برجسته بیان کرد: دین در یک جا به مردم اجازه خشم داده و آن آنجاست که اگر کافران پس از شنیدن حرف حق به مردم حمله کردند باید در مقابل آنان ایستاد.
وی در عین حال گفت : اگر آن افراد در میان جنگ گفتند حق را فهمیدیم و آتش بس اعلام کردند باید آتش بس را پذیرفت و لازم نیست هر جنگی تا پایان ادامه یابد.
انصاریان مجددا باتاکید بر اینکه «از نظر دین ناسزا گفتن، فحش دادن و طرد کردن در بین مسلمانان ممنوع است» ،خاطرنشان کرد : دین به مردم اجازه توهین به مخالف را نمی دهد.
شیخ حسین انصاریان گفت : خیلی از برخوردها، بگو نگو ها و روش هایمان غلط است. خداوند به پیامبر توصیه می کند تا اجازه بدهد مخالفان سخنانشان را مطرح کنند. وی ادامه داد : امام جعفر صادق علیه السلام با عالمان مخالف خود در مسجد الحرام و نزدیک مقام ابراهیم به مباحثه می نشست.
حجت الاسلام انصاریان تصریح کرد : باید حرف های مخالفان را شنید و عربده کشیدن، ناسزا گفتن و مشت بلند کردن خلاف فرهنگ دین است. شیخ حسین انصاریان تاکید کرد : هر مومنی باید حوصله داشته باشد چراکه انسان بی حوصله، تلخ، هیجانی و افراطی از ایمان کم دارد و مریض است.
این استاد اخلاق گفت : خداوند پس از مطرح شدن سخنان مخالفان به پیامبر می فرماید : حال نوبت اثبات ادعاهایتان است و باید آنان را اثبات کنید.
وی گفت : اگر مخالف نتوانست ادعاهای خود را ثابت کند و کاری هم به کار مردم هم نداشت نباید به او متعرض شد بلکه باید اورا تامین کرد چراکه تعرض به او حرام است.
گفتنی است این مراسم با حضور پرشور مردم دارالعباده یزد و حجت الاسلام و المسلمین صدوقی امام جمعه یزد همراه بود.


 
   نويسنده:   قلبی خواهان عشق

نظرهاي شما ( )

 (شنبه 89 دی 18 ساعت 8:10 عصر)

 

  منافات عاشقی با بدگمانی

 

عاشق خدا عاشق خلق خداست و به خلق خدا گمان بد نمی‌برد. در وبلاگی دیدم صاحب وبلاگ که خود را پاسدار دیانت می‌خواند، بدون هرگونه دلیل محکمه‏پسندی احتمال داده است که  حضرت آیت الله سید علی قاضی طباطبایی  استاد علامه طباطبایی و آیت الله بهجت مزدور انگلیس بوده و از آن خرجی دریافت می‌کرده است. البته صاحب وبلاگ در این زمینه ادعای قطع نکرده است؛ اما به هر حال پناه بر خدا از این که آدمی چنان جسور ‌شود که بر مؤمنان سوء ظن ‌برد و بی‌دلیل بر آنان  اتهام ناروا ‌زند. حضرت یوسف می‌فرماید: وَ ما أُبَرِّئُ نَفْسی إِنَّ النَّفْسَ َلأَمَّارَةٌ بِالسُّوءِ إِلاَّ ما رَحِمَ رَبّی إِنَّ رَبّی غَفُورٌ رَحیمٌ (سوره یوسف، آیه53)؛ من خودم را تبرئه نمی‌کنم؛ زیرا درون، به بدی فرمان می‌دهد، مگر آن که پروردگارم رحم کند. پروردگارم آمرزگار مهربان است.

صاحب وبلاگ ابتد این قضیه نقل کرده است که حضرت آیت الله قاضی از شهریه محروم شده بود و در عین حالی که چهار زن و چند بچه داشت، «من حیث لایحتسب» یعنی از جایی که حسابش را نمی‌کرد، خرجی‌اش می‌رسید.

پس از آن قضیه مستر همفر جاسوس انگلیس را آورده است که به مزدوران انگلیس پول می‌داده‌است و بعد از آن احتمال داده است که حضرت آیت الله قاضی نیز مزدور انگلیس بوده و از آنجا پول می‌گرفته است.

ما چنین سخن‌گفتنی را حمل بر این می‌کنیم که نفرت صاحب وبلاگ از عرفان موجب شده است، این‌گونه سخن بگوید و گرنه وی قصد و غرضی نداشته است. به هر حال چنین نوشته‌ای نشان می‏دهد که طی آن چند گناه بزرگ انجام شده است که مهم‌ترین آنها از این قرار است:

 

1. گناه بزرگ سوء ظن

در نوشته صاحب وبلاگ دلیل و شاهدی محکمه‏پسند بر اتهام مزدوری حضرت آیت الله قاضی بیان نشده است. ظاهر نوشته نشان می‏دهد که صاحب وبلاگ مرتکب سوء ظن شده است که گناهی بزرگ است و عقوبتی سخت دارد.

* خدای تعالی در وصف مشرکان مکه فرماید: وَ ما لَهُمْ بِهِ مِنْ عِلْمٍ إِنْ یَتَّبِعُونَ إِلاَّ الظَّنَّ وَ إِنَّ الظَّنَّ لا یُغْنی مِنَ الْحَقِّ شَیْئاً (سوره نجم، آیه28)؛ آنان هیچ اطمینانی نداشتند. جز از گمان پیروی نمی‌کردند و حال آن که گمان هیچ حقی را ثابت نمی‌کند.

لذا به مؤمنان چنین سفارش می‌کند: یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثیراً مِنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ(سوره حجرات، آیه12)؛ ای مؤمنان از بسیاری از گمان‌ها بپرهیزید. برخی از گمان‌ها گناه‌اند.

* آورده‌اند که از امیر مؤمنان(ع) پرسیدند، فاصله میان حق و باطل چقدر است؟ آن حضرت فرمود: چهار انگشت، و آنگاه دستش را میان گوش و چشمش نهاد و فرمود: ما رأته عیناک فهو الحق وما سمعته اذناک فأکثره باطل(بحار الأنوار - العلامة المجلسی ج 27   ص 195)؛ آنچه را که چشمانت ببیند، حق است و آنچه را گوش‌هایت بشنود، باطل است.

    * امام صادق(ع) فرمود: حسن الظن أصله من حسن إیمان المرء وسلامة صدره ، وعلامته أن یرى کل ما نظر إلیه بعین الطهارة والفضل ، من حیث ما رکب فیه وقذف من الحیاء والامانة والصیانة والصدق(بحار الأنوار - العلامة المجلسی ج 27   ص 196)؛ خوش گمانی ریشه‌اش ایمان نیکوی شخص و سلامت سینه‌اش(از بیماری‌های اخلاقی) است و نشانه‌اش این است که همه را با چشم پاکی و فضیلت می‌بیند و این از آن روست که حیاء و امانت‌داری و رازداری و صداقت در وجودش آمیخته شده و ریشه دوانده ‌است.

* پیامبر(ص) فرمود: أحسنوا ظنونکم باخوانکم تغتنموا بها صفاء القلب ، ونقاء الطبع(همان)؛ گمان‌هایتان را به برادرانتان نیکو گردانید تا با آن صفای قلب و پاکی طبع به دست آورید.

 

2. گناه بزرگ تهمت

صاحب آن وبلاگ با توجه به این که بدون دلیل و شاهدی محکمه‏پسند اتهام مزدوری انگلیس را به حضرت آیت الله قاضی زده است، مرتکب گناه بزرگ تهمت شده است که عقوبت سختی دارد. در این زمینه آیات و روایاتی را در پست « منافات عاشقی با اتهام زنی» آورده‌ام؛ لذا اینک به نقل دو روایت بسنده می‌کنم.

پیامبر(ص) فرمود: من بهت مؤمنا أو مؤمنة أو قال فیه ما لیس فیه أقامه الله تعالى یوم القیامة على تل من نار ، حتى یخرج مما قاله فیه(بحار الأنوار - العلامة المجلسی ج 27   ص 194)؛ هرکه به مرد یا زن مؤمنی دشنام بدهد یا درباره او چیزی بگوید که در او نیست، خدا در روز قیامت او را بر تلی از آتش بیایستاند تا آن که عقوبت تهمتی که زده است، سپری شود.

* امیر مؤمنان(ع) فرمود: المؤمن لا یغش أخاه ولا یخونه ولا یخذله ولا یتهمه ، ولا یقول له : أنا منک برئ(بحار الأنوار - العلامة المجلسی ج 27   ص 194)؛ مؤمن به برادرش نیرنگ نمی‌زند و به او خیانت نمی‌کند و او را خوار نمی‌سازد و به او اتهام نمی‌بندد و به او نمی‌گوید که من از تو بیزارم.

 

3. گناه سوء استفاده از آیات قرآن

صاحب آن وبلاگ آیه « مِنْ حَیْثُ لا یَحْتَسِبُ » را که ناظر به مؤمنان است و طی آن گفته شده است، خدا آنان را از جایی که تصورش را نمی‌کنند، روزی می‌دهد، چنان به کار برده است که گویا از رهگذر آن قصد تمسخر دارد و آن جایی که حسابش را نمی‌کرده، عبارت از سفارت انگلیس بوده است. البته باید صاحب وبلاگ چنین قصدی نداشته باشد؛ اما به هرحال به خواننده چنین القا می‌شود. اگر چنین باشد، چند نوع سوء استفاده از آیه شده است:

اول این که از آیه برای تمسخر مؤمنان استفاده شده است و این در حالی است که خود تمسخر مؤمنان گناه کبیره است و خدا از آن نهی کرده‌است؛ آنجا که فرمود: یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا یَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسى أَنْ یَکُونُوا خَیْراً مِنْهُمْ(سوره حجرات، آیه11)؛ ای مؤمنان گروهی گروه دیگر را مسخره نکند. بسا آنان بهتر از ایشان باشند.

دوم این که آیه را نا به جا تطبیق کرده است. برای توضیح این نکته مناسب به نظر می‌رسد، قسمت بیش‌تری از این آیه نقل شود.

* وَ مَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً (*) وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لا یَحْتَسِبُ وَ مَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ»(سوره طلاق، آیه 2و 3)؛ و هرکه از خدا پروا کند، خدا برای او گشایشی قرار می‌دهد و از جایی که حسابش را نمی‌کند، به او روزی می‌رساند. هر که بر خدا توکل کند، خدا برای او کافی است.

چنان که ملاحظه می‌شود، آیه ظهور در این معنا دارد که رزقی که به شخص پرواپیشه می‌رسد، حلال است؛ چون اولاً، خداست که روزی می‌رساند و خدا هم روزی حلال به بنده‌اش می‌دهد؛ ثانیاً، رزقی که به شخص پرواپیشه می‌رسد، بر اثر پرواپیشگی و دوری کردن او از مال حرام است؛ بنابراین تطبیق رزق در آیه به پول انگلیس که به مزدورانش می‌دهد، تطبیق نادرست و تفسیر به رأی و بازی با کلام الهی است.

برای این که بزرگی چنین گناهی روشن شود، توجه شما را به روایات ذیل جلب می‌کنم:

* رسول خدا(ص) فرمود: اکثر ما اتخوف على امتی من بعدی رجل یتأول القرآن یضعه على غیر مواضعه(النصائح الکافیة- محمد بن عقیل ص 141 : اخرج الطبرانی فی الاوسط)؛ بیش‌ترین چیزی که بعد از خود بر امتم می‌ترسم، این است که کسی قرآن را توجیه کند و آن را نا به جا تطبیق نماید.

* نیز فرمود: لعن الله المجادلین فی دین الله على لسان سبعین نبیا ، ومن جادل فی آیات الله کفر ، قال الله : * ( ما یجادل فی آیات الله إلا الذین کفروا ) * ومن فسر القرآن برأیه فقد افترى على الله الکذب(وسائل الشیعة (آل البیت ) - الحر العاملی ج 72   ص 190)؛ نفرین خدا به زبان هفتاد پیامبر بر کسانی باد که در دین خدا ستیزه‌جویی کنند. هرکه در آیات خدا ستیزه‌‍جویی کند، کافر است. خدا فرمود: «جز کافران در آیات خدا ستیزه‌جویی نمی‌کنند.» هر که قرآن را طبق رأی خود تفسیر کند، بر خدا دروغ بسته است.

* نیز فرمود: من قال ‌فی القرآن برأیه ، أو بما لا یعلم فلیتبوأ مقعده من النار(جامع البیان - إبن جریر الطبری ج 1   ص 54)؛ هرکه در آیات قرآن طبق رأی خود یا بر طبق آنچه نمی‌داند، سخن بگوید، جایگاهش از آتش دوزخ پر شود.

متأسفانه تطبیقات نا به جای آیات قرآن در مطالب آن صاحب وبلاگ فراوان به چشم می‌خورد. در بسیاری از موارد ملاحظه می‌شود، آیاتی را که مربوط به کافران و منافقان است، بر مخالفان دیدگاه خود که همگی اهل ایمان و تعبّد و تهجّدند، تطبیق می‌کند و با دستاویز قرار دادن آیات مؤمنان را سگ و خر و الاغ و چارپا و مانند آنها می‌خواند. پناه به خدا می‌بریم از این جرأت و جسارت.


 
   نويسنده:   قلبی خواهان عشق

نظرهاي شما ( )

 (پنج شنبه 86 مهر 12 ساعت 8:45 عصر)

 

   1   2   3      >

صفحه اول | ایمیل |   RSS  

 

نمایش تصویر در وضیعت عادی

 

اینجا سرای قلبی خواهان عشق الهی است. او می‏خواهد به گرد خانه عشق الهی طواف کند. از گناه و ستیزه‏جویی بپرهیزد و عطر محبت و مدارا و وحدت و اخلاص بیافشاند:‏ «فَلا رَفَثَ وَ لا فُسُوقَ وَ لا جِدالَ فِی الْحَجِّ»(بقره،197). هدف او این است که خود و خلق خدا را به عشق الهی سوق دهد؛ چرا که دین چیزی جز عشق الهی نیست: «هَلِ الدِّینُ إلَّا الْحُبُّ؛ آیا دین جز عشق الهی است؟». تمام اعمالی که ما انجام می‏دهیم برای نیل به قرب و وصال الهی است. به پیامبر اسلام‏(ص) نیز فرمان داده شده است که مزدی جز این را از خلق بر رسالتش نخواهد: «قُلْ لا أَسْئَلُکُمْ عَلَیْهِ أَجْراً إِلاَّ الْمَوَدَّةَ فِی الْقُرْبى»(شوری،23). او می‏کوشد، به دین با عینک محبت، مدارا، اخلاق، عرفان و وحدت شیعه و سنی بنگرد و از همه آموزه‏های دینی تفسیری عاشقانه و عارفانه به دست بدهد. عشق و عرفانی که آبشخوری جز آیات و روایات ندارد. ان شاء الله

 

شمار بازدیدها

امروز: 21 بازدید
دیروز:
80 بازدید
کل بازدیدها:
580464 بازدید

 

معرفی

 

دسته بندی مطالب

 
لینک های پاسخگو به پرسش های دینی
بانک پرسش و پاسخ واحد پاسخ به سئوالات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی | بانک پرسش و پاسخ دانشجویی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاهها  |  بانک پرسش و پاسخ مرکز مطالعات و پژوهشهای حوزه |  پایگاه پرسمان قرآنی | ستاد پاسخگویی به مسائل مستحدثه دینی | بانک پرسش و پاسخ موسسه تحقیقاتی ولی عصر عج | بایگانی پاسخ های مرکز تحقیقات علوم اسلامی پایگاه حوزه نت | بانک پرسش مؤسسه در راه حق | بانک پرسش و پاسخ موسسه تحقیقاتی ولی عصر عج | بانک پرسش و پاسخ ستاد اقامه نماز | بانک پرسش و پاسخ ارتباط شیعی | بانک پرسش و پاسخ مرکز پژوهشهای اعتقادی  به زبان عربی | بانک پرسش مرکز اطلاع رسانی امام مهدی عج الله تعالی فرجه  | بانک پرسش مرکز تخصصی امامت و مهدویت  |  بانک پرسش ها و پاسخ های قرآنی پایگاه موج نور
 
لینک های وبلاگ ها

جمله های طلایی و مطالب گوناگون
کلبه تنهایی
دست خط ...
دانشگاه آزاد الیگودرز
(( همیشه با تو ))
خدمات فرهنگی و کامپیوتری قائم رایانه
فرزانگان امیدوار
فصل انتظار
همسخن
((( لــبــخــنــد قـــلـــم (((
پرسه زن بیتوته های خیال
پژواک
همه برای یکی یکی برای همه
لحظه های آبی
اگه باحالی بیاتو
مهاجر
نهان خانه ی دل
یاران
از شیر مرغ تا جان آدمیزاد
یک کلمه حرف حساب
دختری در راه آفتاب
*پرواز روح*
آخرالزمان و منتظران ظهور
بی عشق!!!
جلوه او
عشق الهی
شب و تنهایی عشق
سایت اطلاع رسانی دکتر رحمت سخنی
هیات محبان بقیةالله عجل الله تعالی (شهرک آب ساری)
هم نفس
پایگاه اینترنتی دیتا
منتظر ظهور
عاشقان
حمایت مردمی دکتر احمدی نژاد
هو اللطیف
آقاشیر
لنگه کفش
دریـــچـــه
زمینیان آسما نی
عاشق آسمونی
عشق در کائنات
مذهبی فرهنگی سیاسی عاطفی اکبریان
پرواز تا یکی شدن
نمازخانه بوستان بهاره
روانشناسی آیناز
اعتقادات و باورهای دینی
صبح مشتاقان
آوای قلبها...
مدهامتان: علوم و معارف قرآن و حدیث
صفحه پزشکی عمومی
امام مهدی (عج)
اسوه ها
کالبد شکافی جون مرغ تا ذهن آدمیزاد !
خبر روز
تکنولوژی کامپیوتر
یادداشتها و برداشتها
ستاره
بهترین آرزو هایم تقدیم تو باد.
یاران در حریم یار
جاده خاطره ها
پرورش شتر مرغ
پرسپولیس زلزله
ما صاحبی داریم
.: شهر عشق :.
سکوت سبز
عشق یار
پرنسس زیبایی
رنگارنگه
قصه بچه بسیجی
گنجینه
دخترک
سین جیم های اخلاقی
رمز موفقیت
دنیای من پر از عکس و حرف نگفته
عکس سرا- فقط عکس
گل نرگس...مهدی فاطمه
فقط خدا را عشقه
فقط عشقو لانه ها وارید شوند
واژه های انتظار
منطقه آزاد
بندیر
هه هه هه.....
.:: رایحه ::.
اخرین سکانس -مجموعه شعرهای من-
اهل همین نزدیکیا ...
یادداشتهای فانوس
دوست یابی نرم افزار دوست یابی ویژگی های یک دوست
یادداشتهای من
دست نیاز ....
یک
فضول نامه
روستای زیارتی وسیاحتی آبینه(آبنیه)باخرز
سایه سیاه
دلداده
ایحسب الانسان ان یترک سدی
رازهای موفقیت زندگی
یاد ارباب حسین علیه السلام
خندون
تازه ترین ها
رند
عاشقانه می گویم
طوفان زده دشت جنون
آسمانی
کسب درآمد اینترنتی
کسب درآمد اینترنتی
بانو
وبلاگ تخصصی فیزیک
برادران شهید هاشمی
پاک دیده
آدمک ها
فطرس
اسطوره عشق مادر
جاء الحق و زهق الباطل
نور
یا قائم آل محمد(ص)
پنجره چهارمی ها
اتاق ابی
بسیجی 57
آل یس
حرم دل
اخبار و مطالب خواندنی
توشه آخرت
قرآن درمانی
جزتو
شورعشق
Manna
السلام علیک یا علی بن موسی الرضا
پرسش مهر 8
ساحل نشین اشک
عطش (وبلاگ تخصصی ماه محرم و صفر)
مهر بر لب زده
عطش
پیمان دانلود
کبوتر نامه بر
جک ، اس ام اس و عکس در خنده سرا
اس ام اس جدید/ پـَـــ نَ پـَـ/ پیامک جدید
کلبه تنهایی
نفس
ثقلین
السلام علیک یا حبیبی یا رسول الله !
آدم و حوا
تریبون آزاد
گروه اینترنتی جرقه داتکو
شهید قنبر امانی
نه/ دی/ هشتاد و هشت
وبلاگ هواداران نیوشا ضیغمی دختر آفتاب
لنده، سلیمان شهرویی
ماه ومهر
شبکه های کامپیوتری رجیستری ویروس نویسی
.: هواداران دو آتیشه ی استقلال :.
راه های و فواید و تاثیر و روحیه ... خدمتگذاری
مکاشفه مسیح
ساحل آرامش
گلی از بهشت
کلبه حقیرانه من
پاتوق دخترها
بزرگترین لینک باکس
آ ینه
وبلاگ همه کاره
بهونه های بارونی
مثلث یک ضلعی
برنامه ریزی روستایی در ایران
کلان شهر
کان ذن ریو کاراته دو ایلخچی
هلو
اهلبیت (ع)،کشتی نجات ما...
کیمیا
ایران من
اخراجیها
یاوران مهدی عج دهکده آگهی
سایت محمد رضا آقابیگی
نوری چایی_بیجار
هرچه می خواهد دل تنگت بگو
سرباز سبز امام خامنه ای
هیئت
همه چیز از همه جا
حباب زندگی
ثانیه
تفاوت!
لپ تاپ
به دادم برس
هر چی تو بخوای
مهربانی
معراج ستاره ها
زمزمه تنها
ستاره خاموش
دوستان همدم
دست نوشته
نوستالوژی دل ....
خبر هفته
حرفهای آسمانی
صدای راوی
وحی منزل
حرفهای آسمانی
زمزمه لحظات زندگی
نفحات

حدیث عشق
جاوا کده
سکوت پرسروصدا
هادرباد شناسی (روستایی در شرق شهرستان بیرجند)
خفن نت
نگاهی دیگر
شب‏های مهتابی ـ شب های غمبار زینب(س)
انجمن علوم مهندسی پلیمر و شیمی ایران
لبیک شاه علقمه
خفن
چشم انتظار
مسافر آسمان
مسجد پیامبر اعظم(ص) شهرک شهید محلاتی
تاریخ تولد : 07/01/1386
وحیده
خط بارون
محمد امیدواری ابرقویی
لــعل سـلـسـبیــل
اخبار دنیای عشق
صل الله علی الباکین علی الحسین
تنها عشق منی
تراب
پر شکسته
خوش مرام
سیب سرخ
زورخانه بابا علی
فدایی سید علی
سکوت عشق
صدای آشنا و دل امیدوار
انتظار نور
برو بچه های ارزشی
جالب و دیدنی...!!!
وکیل دادگستری و مشاور حقوقی
عشق سرخ
مقاله های تربیتی
ndayeeshgh
Sea of Love
وبلاگ گروهی ائمه اطهار
آرامش جاویدان در پرتو آموزه های اسلام
دوزخیان زمین
هیئت حضرت علی اکبر(ع)
سرخ بی نهایت
گنجینه
حفاظ
شیدایی
تخته سیاه
mansour13
پیامبر اعظم(صلی‏الله‏علیه‏وآله‏وسلم) - The Holy Propht -p.b.u.h
حنا، دختری با مقنعه
موهیول
زندگی با عشق معنی پیدا میکند
روان شناسی کودک
آوای ققنوس
دوباره سبز می شویم...
آرزوی وصــــــال
پیام ها و پیامک های زیبا
عکس میخوای کلیک کن
شهیدالسید عباس الموسوی
*به اسبفروشان خوش آدید*
صدای پای آب
امپراتوری هخامنشیان
*مظلومیت اهل البیت(علیهم السلام)*
عطاری عطار
نان ، عشق ، موتور هزار
مذهب
امام حسین (ع)
دانستنیها
همیشه منتظرت هستم ، ای عدل وعده داده شده...
خانه سلامت
موجودات زنده
حاج جمال
به بهترین وبلاگ سرگرمی خوش امدید
عکس
عــــشقـــــولـــــک
آسمان سرخ
گلهای د نیا
تفسیر آیات مهجور
آخرین روز دنیا
یا زهرا(س)
پری دریایی
رد پای...
به دلتنگی هام دست نزن
چه زود دیر میشه
همولایتی
اسمس بارون
عاشقانه
نورهدایت
جیگر نامه
امیدزهرا
دیونه باران
صبح دیگری در راه است ....
* امام مبین *
فلورانس مهربون
دوستانه
مهرکجاست
عشق من هیچ وقت تنهام نزار
حرف های قشنگ
گل پیچک
قـــــــقــــــــنــو س
مشکلات جنسی
رویاهای یک معلم
رادیو جیــــــــــــــــــبی
شیعه مذهب برتر