سفارش تبلیغ
صبا

امام باقر و امام صادق عليهما السلام: «هَلِ الدِّينُ إلَّا الْحُبُّ؛ آيا دين جز عشق است؟»(بحار الأنوار، ج66،ص237)
هركس كه تو را شناخت جان را چه كند / فرزند و عيال و خانمان را چه كند

عشق و عاشقي / عشق و محبت / حرف هاي عاشقانه  / عشق و محبت / مطالب اخلاقي  / مطالب عرفاني / تصوف و عرفان / عرفا و متصوفه

ديوانه كني هردو جهانش بخشي / ديوانه تو هردو جهان را چه كند

تازه‌ترین مطالب

مطالب آرشيو شده

مهم‌ترين لينك‌‌ها

اضطراب و بدخلقی و گناه آلودی، نتیجه دین گریزی(1)
دعوت به عبرت گیری خشونت ورزان از خلق رحمانی نبوی
واسطه گری در امر ازدواج به شیوه های مدرن
یک گفتگوی عاشقانه سیاسی
چاره اساسی عشق به جنس مخالف
عشق ورزی مرهم درد نگرانی و نومیدی
فلسفه برگزاری نماز به شکل رایج
بدعت عید الزهراء به مناسبت نهم ربیع الاول
شب قدر شب تقدیرات عاقلانه و عاشقانه
چه کار کنیم؟
چطوری حال کنیم؟
ابزار دوام عاشقی
چگونه عاشقی کنیم؟
کارنامه یکسال عاشقی
عشق در وبلاگ نویسی
[همه عناوین(116)][عناوین آرشیوشده]

عشق به خدا
عشق و اهل بیت
عشق و زن
عشق و اخلاق
عشق به اهل سنت
عشق به اهل کتاب
عشق به کافران
عشق به بدکاران
عشق به مخالفان
عشق و دین
عشق و تصوف
عشق و اندوه
عشق و دعا و نماز
عشق و آرامش و رضا
عشق و مرگ
عشق و دنیا
عشق و گناه
آواهای عاشقانه
نظریه ولایت فقیه،‏ اخلاقی یا غیر اخلاقی
اسلام و مدرنیته
کج اندیشی های دینی
لیست مطالب آرشیوه شده وبلاگ
ماهیت عشق

 

  احساس گناه موهبتی الهی

 

مطالب ذیل گفتمانی است که میان من و نویسنده نامه مندرج در پست قبل صورت گرفته است.

* سلام. طاعات قبول

  ** سلام. ممنونم. استاد برای ما دعا می فرمایید؟

  * اگر دعای ما ارزش داشته باشه. من خیلی خوشحالم که اهل حال من را نیز بهره می رسانند.

  ** این نظر لطف شماست.

  * از راهنمایی اتان استفاده می کنم. من به هر حال به راهنمایی نیاز دارم. شما می توانید چشم بیرون باشید. احب اخوانی من اهدی الی عیوبی؛ بهترین برادرانم کسانی اند که عیوبم را به من هدیه کنند.

  ** خواهش می کنم استاد نفرمایید ما کوچکتر از آنیم که شما می فرمایید.

  * بزرگ آن است که نزد خدا بزرگ باشد. ان اکرمکم عند الله اتقاکم؛ گرامی ترین شما از خداترس ترین شماست.

  ** من خود انبوهی از عیوبم مرا چه...

  * آدم بی عیب توی دنیا پیدا نمی شه. هر کسی حسب شأنش عیوبی دارد.

  ** اما مرا دردها بسیار است. عمریست در چه حد بندگی کرده ام نمی دانم. 

  * درد داشتن بهترین فرصت تقرب است.احساس گناه موهبتی است که اهل دل می توانند آن را پله کمال خود قرار دهند. آدمی اگر گناه نمی کرد، مزه تقرب را نمی یافت. بسان ماهی که تا بیرون نیفته، قدر آب را نمی شناسه. کار خدا بی حکمت نیست که شیطان و درخت ممنوعه را آفرید. احساس گناه یعنی خودشکنی. تا ما خودمان را نشکنیم، به خدا نمی رسیم. فرق شیطان و آدم این بود که آدم از گناهش پله ای برای تکاملش ساخت؛ اما شیطان نساخت. آنچه پله تکامل آدم شد، خود شکنی و توبه و استغفار بود و آنچه مایه سقوط شیطان شد، غرور و تکبر بود. خداوند به موسی فرمود: ضع نفسک و تعال: خودت را فرو گذار و بالا بیا. به پیامبر اسلام هم فرمود: و اسجد و اقترب: سر به خاک بسا و به من نزدیک شو.

به هر حال، حال شما بهترین حال است. خدا بر توفیقاتتان بیافزاید.

** گاهی احساس می کنم که در کنار این که پرم از سئوال هایی که همه آن برمی گردد؛ به آن یگانه محبوب بی همتا، پرم از نقص هایی که مرا در کل می برد، زیر سئوال و اینجاست که احساس دردمندی و درماندگی می کنم.

* باید این احساس را تقویت کرد. باید به خودمان بباورانیم که هیچ هستیم. پر از نقص و گناهیم. هر چه کمال و پاکی است، از آن خداست. این تنها راز و رمز کمال آدمی است.

وضع ما چنان است که با یک لحظه غفلت سقوط می کنیم. ان النفس لامارة بالسوء الا ما رحم ربی؛ دل به گناه امر می کند، مگر که خدا رحم کند. خدا بسان کسی است که در آسمان است و یاد خدا ریسمانی است، به دست او که در میان آسمان، ما به آن چنگ زده ایم. یک لحظه رها کردن آن، سقوط و نابودی ما را به همراه دارد.

تلقی من این است که باید دائم الذکر باشیم. در شبانه روز هم قدری گریه کنیم. خدا در دل گریان است. گریه دل را خالص می کند. من اخلص لله اربعین صباحا یری الحکمة من قلبه الی لسانه؛ هر که چهل روز دلش را خالص کند، حکمت از دلش به زبانش جاری می شود. بی جهت نیست که آن سخنان حکیمانه از قلم شما ترواش کرده است. این همه از لطف خدا به شماست.

قرار و آرام واقعی سر بر دامان خدا نهادن است. هم در این دنیا: الا بذکر الله تطمئن القلوب؛ هان که با یاد خدا دل ها آرامش می یابد. هم در دنیای دیگر: یا ایها الانسان انک کادح الی ربک کدحاً فملاقیه؛ ما همواره در رنجیم تا به ملاقات خدا نایل شویم.

گفتنی است که مراد از ملاقات رب، مردن و به جهان دیگر رفتن است. منتها جهان دیگر جهان بی رنجی و آرامش است. البته آرامش در این جهان هم با یاد خدا فراهم می شود. جهان دیگر هم شاید یکی از جهات آرامشش توجه بندگان به خداست؛ چنان که آمده است: وجوه یومئذ ناضرة الی ربّها ناظرة؛ در آن روز چهره هایی درخشان اند و به سوی پروردگارشان توجه دارند.


 
   نويسنده:   قلبی خواهان عشق

نظرهاي شما ( )

 (چهارشنبه 89 آذر 24 ساعت 8:8 عصر)

 

  عشق حرفی

 

بسیاری را می‌بینم که نمازشان را به طور مرتب نمی‌خوانند یا هر وقت برسند، نماز می‌خوانند. اگر برایشان کاری پیش بیاید یا نماز را ترک می‌کنند و یا اول کار را انجام می‌دهند و بعد نمازشان را می‌خوانند. بسیاری از کهنسال‌ها را دیده‌ام که در سن کهولت دیگر نماز نمی‌خوانند و این در حالی بوده است که می‌گفتند: پیش‌تر نمازشان ترک نمی‌شد. حتی جمعه و جماعت آنان هم پیوسته برقرار بود. من وقتی این حالت را در مردم می‌بینم، خیلی اندوه‌گین می‌شوم و بر خود می‌ترسم. می‌گویم: نکند، روزی من هم این‌طوری بشوم. بعد از عمری عبادت و خدا خدا کردن کافر و بی‌نماز از دنیا بروم. خدایا عاقبت ما را ختم به خیر کن و لحظه‌ای ما را از نماز و راز و نیاز با خود محروم مسازد. خدایا ما را مسلمان بمیران:

أَنْتَ وَلِیّی فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَةِ تَوَفَّنی مُسْلِماً وَ أَلْحِقْنی بِالصَّالِحینَ (سوره یوسف، آیه 101): تو معشوق منی در دنیا و آخرت. مرا در حالی بمیران که تسلیم تو بوده باشم و مرا به شایستگان ملحق کن.

به هر حال، اغلب کسانی که می‌گویند، ما خدا را دوست داریم، به حرف است و به ظاهر؛ نه به قلب و باطن. خداوند در توصیف آنان ‌می‌فرماید:

ومن الناس من یعبد الله علی حرف فان اصابه خیر اطمان به وان اصابته فتنة انقلب علی وجهه خسر الدنیا والآخرة ذلک هو الخسران المبین(سوره حج،11)؛ و برخی از مردم هستند که خدا را از روی حرف می‌پرستند؛ لذا هرگاه نعمتی به آنان برسد، به آن دل می‌بندند و هرگاه نقمتی به آنان برسد، عوض می‌شوند (و در هر حال از خدا روی می‌گردانند) و در دنیا و آخرت زیانکار می‌شوند و این زیانی آشکار است.

1. پشت پا زدن به خدا با روی‌آوردن دنیا

بسیار دیده می‌شود که برخی وقتی به ثروت و قدرتی دنیوی می‌رسند، تقیدشان به مذهب کم می‌شود و کم کم از بین می‌رود. دیگر باور نمی‌کنیم که آنان همان مذهبی و مسجدی سابق بوده‏اند. به تعبیر قرآن:

إِذا خَوَّلَهُ نِعْمَةً مِنْهُ نَسِیَ ما کانَ یَدْعُوا إِلَیْهِ مِنْ قَبْلُ(سوره زمر، آیه8)؛ هرگاه خداوند به او نعمتی بدهد، خدا را فراموش می‌کند.

2. پشت پا زدن به خدا با پشت کردن دنیا

گاهی هم مشاهده می‌شود، برخی وقتی با ناملایماتی مواجه می‌شوند، تقصیر را به گردن خدا می‌گذارند و به خدا اعتراض می‌کنند. برای مثال وقتی در کنکور قبول نمی‌شوند یا در بازار ورشکسته می‌شوند، به خدا اعتراض می‌کنند که چرا در کنکور قبولم نکردی و چرا مرا ورشکسته کردی. من هم دیگر نماز نمی‌خوانم. اینان خدا را برای خود و دنیا می‌خواهند؛ نه خود و دنیا را برای خدا و لذا عشق و ایمانشان از لقلقه زبان تجاوز نمی‌کند و به محض از دست دادن دنیا خدا را رها می‌کنند. به تعبیر قرآن:

إِنَّا إِذا أَذَقْنَا اْلإِنْسانَ مِنَّا رَحْمَةً فَرِحَ بِها وَ إِنْ تُصِبْهُمْ سَیِّئَةٌ بِما قَدَّمَتْ أَیْدیهِمْ فَإِنَّ اْلإِنْسانَ کَفُورٌ (سوره شوری، آیه48)؛ هرگاه رحمتی از خود به او بچشنانیم، شادمان می‌شود؛ اما هرگاه بر اثر کارهایش به او بدی برسد، ناسپاس می‌شود.

3. علت این پشت پا زدن‌ها به عشق به خدا

من تلقی‌ام این است که این دسته از مذهبی‌ها ایمان و عشق ریشه‌داری به خدا نداشتند که در چنین موقعیت‌هایی به مذهب و آداب آن پشت می‌کنند. در مقابل ما بسیاری را هم مشاهده کرده‌ایم که در بستر بیماری و مرگ هم نماز و ذکر خدایشان ترک نمی‌شد. همه به خاطر دارند که حضرت امام خمینی(ره) زیر سٍرُم هم نمازشان را با تمام آدابش می‌خواند.

باید عبادت خدا و عشق به او حرفی نباشد؛ بلکه قلبی باشد. باید به یاد خدا قلب بلرزد و اشک بریزد. باید مست خدا شد. باید شراب طهور عشق الهی را با قلب نوشید. از رهگذر چنین عشقی است که ما خدا را به خاطر خوبی‌های خودش عبادت خواهیم کرد و هیچ چشم‌داشتی به نعمت‌هایش نداریم. نه نعمت‌های دنیوی و نه حتی نعمت‌های اخروی. از نقمت‌ها و ناملایمات نیز ناراحت نمی‌شویم. گوییم: هرچه از دوست رسد، نیکوست. اگر عشق قلبی باشد، نه حرفی، عاشق نقمت را نیز لطف خدا می‌داند. به قول شاعر:

چو جام عاشقش بشکست لیلی / به مجنون یاوه می‌گفتند خیلی
بدانها گفت مجنون از سر     خشم / که از لیلی نگردانم به سر چشم
اگر با دیگرانش بود میلی / چرا جام مرا     بشکست لیلی

انسان عاشق به هرچه از خدا رسد، راضی است. به قول بابا طاهر:

یکی درد و یکی درمان پسندد/ یکی وصل و یکی هجران پسندد

 من از درمان و درد و وصل و هجران/ پسندم آنچه را جانان پسندد

مسلم یعنی تسلیم خدا بودن و کسی که تسلیم خداست، از ناملایمات اندوهی به خود راه نمی‌دهد. به تعبیر قرآن:

بَلى مَنْ أَسْلَمَ وَجْهَهُ لِلَّهِ وَ هُوَ مُحْسِنٌ فَلَهُ أَجْرُهُ عِنْدَ رَبِّهِ وَ لا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُونَ (سوره بقره، آیه112)؛ آری! هرکه خود را تسلیم خدا کرد و با این حال کار نیکو کرد، نزد پروردگارش پاداش دارد و هیچ خوفی ندارد و هیچ اندوهی در او راه نمی‌یابد.

عشقی که ما را به رضا و تسلیم نرساند، عشقی حرفی است و لقلقه زبان. عشق اگر بخواهد از زبان به قلب برسد، باید قلب بلرزد و اشک بیاید. شاید اغراق نباشد، اگر گوییم: عبادت بی‌اشک عبادت نیست. لقلقه زبان است.  قطره های اشک جرعه های عشق 

آخرین پست‏های برخی از دوستان

1. دلم برای خدا سوخت از دکتر مخبر در وبلاگ سرای اندیشه

2. از نقد تا تخریب  از نامبرده در وبلاگ صهبای اندیشه


 
   نويسنده:   قلبی خواهان عشق

نظرهاي شما ( )

 (سه شنبه 86 آذر 20 ساعت 8:15 عصر)

 

صفحه اول | ایمیل |   RSS  

 

نمایش تصویر در وضیعت عادی

 

اینجا سرای قلبی خواهان عشق الهی است. او می‏خواهد به گرد خانه عشق الهی طواف کند. از گناه و ستیزه‏جویی بپرهیزد و عطر محبت و مدارا و وحدت و اخلاص بیافشاند:‏ «فَلا رَفَثَ وَ لا فُسُوقَ وَ لا جِدالَ فِی الْحَجِّ»(بقره،197). هدف او این است که خود و خلق خدا را به عشق الهی سوق دهد؛ چرا که دین چیزی جز عشق الهی نیست: «هَلِ الدِّینُ إلَّا الْحُبُّ؛ آیا دین جز عشق الهی است؟». تمام اعمالی که ما انجام می‏دهیم برای نیل به قرب و وصال الهی است. به پیامبر اسلام‏(ص) نیز فرمان داده شده است که مزدی جز این را از خلق بر رسالتش نخواهد: «قُلْ لا أَسْئَلُکُمْ عَلَیْهِ أَجْراً إِلاَّ الْمَوَدَّةَ فِی الْقُرْبى»(شوری،23). او می‏کوشد، به دین با عینک محبت، مدارا، اخلاق، عرفان و وحدت شیعه و سنی بنگرد و از همه آموزه‏های دینی تفسیری عاشقانه و عارفانه به دست بدهد. عشق و عرفانی که آبشخوری جز آیات و روایات ندارد. ان شاء الله

 

شمار بازدیدها

امروز: 14 بازدید
دیروز:
80 بازدید
کل بازدیدها:
580457 بازدید

 

معرفی

 

دسته بندی مطالب

 
لینک های پاسخگو به پرسش های دینی
بانک پرسش و پاسخ واحد پاسخ به سئوالات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی | بانک پرسش و پاسخ دانشجویی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاهها  |  بانک پرسش و پاسخ مرکز مطالعات و پژوهشهای حوزه |  پایگاه پرسمان قرآنی | ستاد پاسخگویی به مسائل مستحدثه دینی | بانک پرسش و پاسخ موسسه تحقیقاتی ولی عصر عج | بایگانی پاسخ های مرکز تحقیقات علوم اسلامی پایگاه حوزه نت | بانک پرسش مؤسسه در راه حق | بانک پرسش و پاسخ موسسه تحقیقاتی ولی عصر عج | بانک پرسش و پاسخ ستاد اقامه نماز | بانک پرسش و پاسخ ارتباط شیعی | بانک پرسش و پاسخ مرکز پژوهشهای اعتقادی  به زبان عربی | بانک پرسش مرکز اطلاع رسانی امام مهدی عج الله تعالی فرجه  | بانک پرسش مرکز تخصصی امامت و مهدویت  |  بانک پرسش ها و پاسخ های قرآنی پایگاه موج نور
 
لینک های وبلاگ ها

جمله های طلایی و مطالب گوناگون
کلبه تنهایی
دست خط ...
دانشگاه آزاد الیگودرز
(( همیشه با تو ))
خدمات فرهنگی و کامپیوتری قائم رایانه
فرزانگان امیدوار
فصل انتظار
همسخن
((( لــبــخــنــد قـــلـــم (((
پرسه زن بیتوته های خیال
پژواک
همه برای یکی یکی برای همه
لحظه های آبی
اگه باحالی بیاتو
مهاجر
نهان خانه ی دل
یاران
از شیر مرغ تا جان آدمیزاد
یک کلمه حرف حساب
دختری در راه آفتاب
*پرواز روح*
آخرالزمان و منتظران ظهور
بی عشق!!!
جلوه او
عشق الهی
شب و تنهایی عشق
سایت اطلاع رسانی دکتر رحمت سخنی
هیات محبان بقیةالله عجل الله تعالی (شهرک آب ساری)
هم نفس
پایگاه اینترنتی دیتا
منتظر ظهور
عاشقان
حمایت مردمی دکتر احمدی نژاد
هو اللطیف
آقاشیر
لنگه کفش
دریـــچـــه
زمینیان آسما نی
عاشق آسمونی
عشق در کائنات
مذهبی فرهنگی سیاسی عاطفی اکبریان
پرواز تا یکی شدن
نمازخانه بوستان بهاره
روانشناسی آیناز
اعتقادات و باورهای دینی
صبح مشتاقان
آوای قلبها...
مدهامتان: علوم و معارف قرآن و حدیث
صفحه پزشکی عمومی
امام مهدی (عج)
اسوه ها
کالبد شکافی جون مرغ تا ذهن آدمیزاد !
خبر روز
تکنولوژی کامپیوتر
یادداشتها و برداشتها
ستاره
بهترین آرزو هایم تقدیم تو باد.
یاران در حریم یار
جاده خاطره ها
پرورش شتر مرغ
پرسپولیس زلزله
ما صاحبی داریم
.: شهر عشق :.
سکوت سبز
عشق یار
پرنسس زیبایی
رنگارنگه
قصه بچه بسیجی
گنجینه
دخترک
سین جیم های اخلاقی
رمز موفقیت
دنیای من پر از عکس و حرف نگفته
عکس سرا- فقط عکس
گل نرگس...مهدی فاطمه
فقط خدا را عشقه
فقط عشقو لانه ها وارید شوند
واژه های انتظار
منطقه آزاد
بندیر
هه هه هه.....
.:: رایحه ::.
اخرین سکانس -مجموعه شعرهای من-
اهل همین نزدیکیا ...
یادداشتهای فانوس
دوست یابی نرم افزار دوست یابی ویژگی های یک دوست
یادداشتهای من
دست نیاز ....
یک
فضول نامه
روستای زیارتی وسیاحتی آبینه(آبنیه)باخرز
سایه سیاه
دلداده
ایحسب الانسان ان یترک سدی
رازهای موفقیت زندگی
یاد ارباب حسین علیه السلام
خندون
تازه ترین ها
رند
عاشقانه می گویم
طوفان زده دشت جنون
آسمانی
کسب درآمد اینترنتی
کسب درآمد اینترنتی
بانو
وبلاگ تخصصی فیزیک
برادران شهید هاشمی
پاک دیده
آدمک ها
فطرس
اسطوره عشق مادر
جاء الحق و زهق الباطل
نور
یا قائم آل محمد(ص)
پنجره چهارمی ها
اتاق ابی
بسیجی 57
آل یس
حرم دل
اخبار و مطالب خواندنی
توشه آخرت
قرآن درمانی
جزتو
شورعشق
Manna
السلام علیک یا علی بن موسی الرضا
پرسش مهر 8
ساحل نشین اشک
عطش (وبلاگ تخصصی ماه محرم و صفر)
مهر بر لب زده
عطش
پیمان دانلود
کبوتر نامه بر
جک ، اس ام اس و عکس در خنده سرا
اس ام اس جدید/ پـَـــ نَ پـَـ/ پیامک جدید
کلبه تنهایی
نفس
ثقلین
السلام علیک یا حبیبی یا رسول الله !
آدم و حوا
تریبون آزاد
گروه اینترنتی جرقه داتکو
شهید قنبر امانی
نه/ دی/ هشتاد و هشت
وبلاگ هواداران نیوشا ضیغمی دختر آفتاب
لنده، سلیمان شهرویی
ماه ومهر
شبکه های کامپیوتری رجیستری ویروس نویسی
.: هواداران دو آتیشه ی استقلال :.
راه های و فواید و تاثیر و روحیه ... خدمتگذاری
مکاشفه مسیح
ساحل آرامش
گلی از بهشت
کلبه حقیرانه من
پاتوق دخترها
بزرگترین لینک باکس
آ ینه
وبلاگ همه کاره
بهونه های بارونی
مثلث یک ضلعی
برنامه ریزی روستایی در ایران
کلان شهر
کان ذن ریو کاراته دو ایلخچی
هلو
اهلبیت (ع)،کشتی نجات ما...
کیمیا
ایران من
اخراجیها
یاوران مهدی عج دهکده آگهی
سایت محمد رضا آقابیگی
نوری چایی_بیجار
هرچه می خواهد دل تنگت بگو
سرباز سبز امام خامنه ای
هیئت
همه چیز از همه جا
حباب زندگی
ثانیه
تفاوت!
لپ تاپ
به دادم برس
هر چی تو بخوای
مهربانی
معراج ستاره ها
زمزمه تنها
ستاره خاموش
دوستان همدم
دست نوشته
نوستالوژی دل ....
خبر هفته
حرفهای آسمانی
صدای راوی
وحی منزل
حرفهای آسمانی
زمزمه لحظات زندگی
نفحات

حدیث عشق
جاوا کده
سکوت پرسروصدا
هادرباد شناسی (روستایی در شرق شهرستان بیرجند)
خفن نت
نگاهی دیگر
شب‏های مهتابی ـ شب های غمبار زینب(س)
انجمن علوم مهندسی پلیمر و شیمی ایران
لبیک شاه علقمه
خفن
چشم انتظار
مسافر آسمان
مسجد پیامبر اعظم(ص) شهرک شهید محلاتی
تاریخ تولد : 07/01/1386
وحیده
خط بارون
محمد امیدواری ابرقویی
لــعل سـلـسـبیــل
اخبار دنیای عشق
صل الله علی الباکین علی الحسین
تنها عشق منی
تراب
پر شکسته
خوش مرام
سیب سرخ
زورخانه بابا علی
فدایی سید علی
سکوت عشق
صدای آشنا و دل امیدوار
انتظار نور
برو بچه های ارزشی
جالب و دیدنی...!!!
وکیل دادگستری و مشاور حقوقی
عشق سرخ
مقاله های تربیتی
ndayeeshgh
Sea of Love
وبلاگ گروهی ائمه اطهار
آرامش جاویدان در پرتو آموزه های اسلام
دوزخیان زمین
هیئت حضرت علی اکبر(ع)
سرخ بی نهایت
گنجینه
حفاظ
شیدایی
تخته سیاه
mansour13
پیامبر اعظم(صلی‏الله‏علیه‏وآله‏وسلم) - The Holy Propht -p.b.u.h
حنا، دختری با مقنعه
موهیول
زندگی با عشق معنی پیدا میکند
روان شناسی کودک
آوای ققنوس
دوباره سبز می شویم...
آرزوی وصــــــال
پیام ها و پیامک های زیبا
عکس میخوای کلیک کن
شهیدالسید عباس الموسوی
*به اسبفروشان خوش آدید*
صدای پای آب
امپراتوری هخامنشیان
*مظلومیت اهل البیت(علیهم السلام)*
عطاری عطار
نان ، عشق ، موتور هزار
مذهب
امام حسین (ع)
دانستنیها
همیشه منتظرت هستم ، ای عدل وعده داده شده...
خانه سلامت
موجودات زنده
حاج جمال
به بهترین وبلاگ سرگرمی خوش امدید
عکس
عــــشقـــــولـــــک
آسمان سرخ
گلهای د نیا
تفسیر آیات مهجور
آخرین روز دنیا
یا زهرا(س)
پری دریایی
رد پای...
به دلتنگی هام دست نزن
چه زود دیر میشه
همولایتی
اسمس بارون
عاشقانه
نورهدایت
جیگر نامه
امیدزهرا
دیونه باران
صبح دیگری در راه است ....
* امام مبین *
فلورانس مهربون
دوستانه
مهرکجاست
عشق من هیچ وقت تنهام نزار
حرف های قشنگ
گل پیچک
قـــــــقــــــــنــو س
مشکلات جنسی
رویاهای یک معلم
رادیو جیــــــــــــــــــبی
شیعه مذهب برتر