سفارش تبلیغ
صبا

امام باقر و امام صادق عليهما السلام: «هَلِ الدِّينُ إلَّا الْحُبُّ؛ آيا دين جز عشق است؟»(بحار الأنوار، ج66،ص237)
هركس كه تو را شناخت جان را چه كند / فرزند و عيال و خانمان را چه كند

عشق و عاشقي / عشق و محبت / حرف هاي عاشقانه  / عشق و محبت / مطالب اخلاقي  / مطالب عرفاني / تصوف و عرفان / عرفا و متصوفه

ديوانه كني هردو جهانش بخشي / ديوانه تو هردو جهان را چه كند

تازه‌ترین مطالب

مطالب آرشيو شده

مهم‌ترين لينك‌‌ها

اضطراب و بدخلقی و گناه آلودی، نتیجه دین گریزی(1)
دعوت به عبرت گیری خشونت ورزان از خلق رحمانی نبوی
واسطه گری در امر ازدواج به شیوه های مدرن
یک گفتگوی عاشقانه سیاسی
چاره اساسی عشق به جنس مخالف
عشق ورزی مرهم درد نگرانی و نومیدی
فلسفه برگزاری نماز به شکل رایج
بدعت عید الزهراء به مناسبت نهم ربیع الاول
شب قدر شب تقدیرات عاقلانه و عاشقانه
چه کار کنیم؟
چطوری حال کنیم؟
ابزار دوام عاشقی
چگونه عاشقی کنیم؟
کارنامه یکسال عاشقی
عشق در وبلاگ نویسی
[همه عناوین(116)][عناوین آرشیوشده]

عشق به خدا
عشق و اهل بیت
عشق و زن
عشق و اخلاق
عشق به اهل سنت
عشق به اهل کتاب
عشق به کافران
عشق به بدکاران
عشق به مخالفان
عشق و دین
عشق و تصوف
عشق و اندوه
عشق و دعا و نماز
عشق و آرامش و رضا
عشق و مرگ
عشق و دنیا
عشق و گناه
آواهای عاشقانه
نظریه ولایت فقیه،‏ اخلاقی یا غیر اخلاقی
اسلام و مدرنیته
کج اندیشی های دینی
لیست مطالب آرشیوه شده وبلاگ
ماهیت عشق

 

  کارنامه یکسال عاشقی

 

1385/10/15 (نیمه دی هشتاد و پنج)  روزی است که این وبلاگ را راه‌اندازی کردم. به نظرم رسید، به مناسبت سالگرد تأسیس این وبلاگم نگاهی به گذشته بیافکنم. از انگیزه تأسیس و ماجراهایی که از آن زمان تاکنون داشته‌ام، بنویسم.

 

1 . انگیزه تأسیس وبلاگ

من یک وبلاگ اصلی و تخصصی دارم که شرحش بماند. از حدود چهار سال پیش، زمانی از یک طرف در وب‌ها می‌گشتم تا لینک‌های مفیدی را برای مراجعه‌کنندگان به وبلاگم پیدا کنم و در وبلاگم قرار دهم. به وب‌هایی برخوردم که در آن لینک‌های مداحی و مرثیه قرار داشت. از طرف دیگر خودم هم برخی از سی دی های مداحی و مرثیه تهیه کرده بودم و گوش می‌دادم. در آن ایام ناراحتی‌های طاقت‌فرسایی هم برایم پیدا شده بود. در محیط کاری‌ام برخی از جفاها دیده بودم و همان کسانی که برای آنان خدماتی انجام داده بودم، خواسته یا ناخواسته به من پشت کردند. پدرم هم عمل جراحی شکم پیدا کرده بود و من در بیمارستان به او رسیدگی می‏کردم. همه این امور دست به دست هم داده بود که برای من دلی شکسته پدید آورد. این مشکلات به من القا می‌کرد که دنیا بی‌وفاست. باید روزی همه این افراد و چیزهایی را که داری و به آنها دل بسته‌ای، بگذاری و بروی. همیشه برایم این قسمت از دعای حزین تداعی می‌شد که:

ارحمنی یوم آتیک فرداً شاخصاً الیک بصری. مقلداً عملی. قد تبرأ جمیع الخلق منی. نعم و ابی و امی و من کان له کدّی و سعیی: خدایا به من رحم کن در روزی که تنها به نزدت می‌آیم و چشم به تو دوخته‌ام و نامه عملم به گردنم آویخته شده است. همه مردم، آری! حتی پدرم و مادرم و همان کسانی که برایشان زحمت کشیده‌ام، از من بیزاری می‌جویند.

در این حال و هوا، همه کارهای متفرقه را کنار نهادم و آثاری که در زمینه عرفان و زندگی عرفا بود، مطالعه می کردم و یادداشت‏هایی را برمی داشتم که اکنون کلاسورهای متعددی از آنها فراهم شده است. نیز مرثیه‌های عاشقانه را از ذاکر و اکبری و هلالی و علیمی گوش می‌کردم و می‌گریستم. از همان سال شروع کردم، نوافلم را هم مرتب خواندن. در نافله شبم راز و نیاز با خدا و التماس دعا و شفاعت از اهل بیت(ع) داشتم.

به نظرم رسید. مطالب عارفانه و اخلاقی و مرثیه‌های عاشقانه را که مناسب حال خودم می‏دانم در وبلاگم بگذارم تا دیگران نیز از آنها بهره‏برداری کنند. مدتی چنین کردم. بعد دیدم که آن وبلاگم با این گونه مطالب چندان سخیتی ندارد. به علاوه نوشتن مطالب اخلاقی در وبلاگی که مشخصاتم آمده، مطلوبم نبود. به همین رو، از یکسال پیش بر این نظر شدم که وبلاگی دیگری ایجاد کنم که برای عموم مفید باشد و در آن مطالب اخلاقی و عرفانی بنویسم. نوشتن این مطالب از این باب است که من در این حال و هوا بمانم. گویند:‏ اگر خواستید، مجرمی را تربیت کنید، به او مسئولیت تربیت کسان دیگر را بدهید تا از این رهگذر خودش اصلاح شود. قصه من نیز همین است. من خودم گنهکار و روسیاهی بیش نیستم که امید اصلاح و مغفرت دارم. بحمدالله این وبلاگ مورد استقبال واقع شده و متجاوز از 2600 دوست و بیش از 350 تبادل لینک دارد.

 

2. سبب نام‌گذاری وبلاگ

این وبلاگم را با عنوان ‌«عشق و عاشقی» ایجاد کردم. اولین پستی هم که نوشتم، با این عنوان بود: «بیایید عاشقی کنیم» و ذیل آن لینک‌های مداحی‌هایی عاشقانه را قرار داده بودم. البته بعد این پست را حذف کردم و لینک‌هایش را در صفحه اصلی وبلاگم ذیل عنوان «آوای‌های عاشقانه برگزیده» آوردم.

اولین آهنگی که برای وبلاگم گذاشته بودم، آهنگی از مرحوم ذاکر بود و بخش اول آن به این قرار بود:

اگه دیوونه  ندیده‌ای  به  ما   میگن    دیوونه        اگه دیوونه شنیده‌ای به ما میگن دیوونه

منم یه روز عاقل بودم. عشق تو مجنونم کرد        ز شهر عقل و عاقلا یکباره  بیرونم  کرد

به جرم عشق و عاشقی به ما میگن دیوونه      بذار ملامت بکنن. یه خوب و بد می‌مونه

 

چنان که خود در می‌یابید، من عنوان وبلاگم را از این مداحی اخذ کردم. البته بعد آن را به جهت این که با عشق مجازی و حیوانی اشتباه نشود، به «عشق الهی» تغییر دادم. برخی با شنیدن مداحی ذاکر بر من ایراد گرفتند که چرا مداحی وی را گذاشته‌ام. گفتند که او غالی بوده و مطالب خلافی را در مداحی‌هایش می‌گفته است. نوشتن پست «داوری منصفانه درباره مرحوم سید جواد ذاکر» به همین مناسبت بود.

 

3. آشنایی‌ام با نوجوان عاشق امام زمان(ع)

پست «عاشقی امام زمان و مکاشفات یک نوجوان » را به مناسبت آشناییم با یک نوجوانی نوشتم که یکی از دانشجویانم به من معرفی کرده بود. آن نوجوان به اتفاق پدرش و آن دانشجویم روزی به منزل ما آمد و قضایایی را که برایش از رهگذر ملاقاتش با امام زمان(ع) پیش آمده بود، تعریف کرد و من آنها را یادداشت کردم و در وبلاگم گذاشتم.

 

4. آشنایی‌ام با وب‌نویس فحاش

من پستی را درباره ازدواج موقت با عنوان «عاشقی و ازدواج موقت» نوشته بودم و در آن گفته بودم که ازدواج موقت حکمی است که در شرایط اضطراری تشریع شده است و بنابراین برای شرایط عادی نیست. دلیل من وجود آیه متعه در سوره نساء بود که در مدینه و بعد از آن جنگ‌ها نازل شده بود و مشکلات زنان و یتیمانی را گزارش می‌کند که از آن جنگ‌ها به وجود آمده بودند. یکی از برادران محترم بر من خرده گرفت که تو با رأی و استحسان و قیاس حکم شرعی را بیان می‌کنی و این حرام است. من هم پاسخ می‌دادم که چنین نیست و مستند من آیه قرآن است و نه رأی شخصی و استحسان و قیاس. به فکرم رسید، سری به وبلاگش بزنم و بهتر با او آشنا شوم که خدا برای شما روز بد نیاورد. دیدم در نوشته‌هایش با مسخرگی و اهانت و فحاشی تمام با هرکه مخالف عقیده خودش است، سخن گفته و مرا نیز بی‌نصیب نگذاشته است. من ابتدا تصور می‌کردم، خواهش و تمنا و استدلال مبنی بر این که با اهانت و مسخرگی و فحاشی سخن نگو، در او مؤثر است. به او می‌گفتم: شما نظر مخالف خود را با ادب و احترام نقد کن. چکار داری که به او اهانت کنی و فحش بدهی. او گوشش بدهکار نبود. او به قدری فحاشی کرد که مدیر محترم پارسی بلاگ وبلاگش را مسدود کرد. محور مطالب او سه چیز بود. یکی جمود در ظواهر آیات و روایات و ردّ حاکمیت عقل بر شرع. دوم مخالفت با عرفان و عشق  و  سوم نغمه تفرقه شیعه و سنی. چاشنی همه مطالبش هم طعن و لعن و فحاشی بود. من که دیگر از بدزبانی و فحاشی او می‌ترسیدم، رغبت هم‌سخنی با او را نداشتم. منتها مطالب او را بدون ذکر نام و با ادب و احترام نقد می‌کردم. پست های ذیل را کمابیش در نقد مطالب شخص مورد اشاره نوشته شده است:     

مقام حضرت عشق علیه السلام   /    منافات عاشقی با تکفیر    /   عشق خدا به بندگان کافر   /   طلبه عاشقه   /   حب مقدس و نا مقدس در قرآن   /   مدارای عاشقانه با ناسزاگویان   /    پاسخ عاشقانه ائمه(ع) به ناسزاگویى‏ها   /   عشق بدعت نیست.   /   عشق تنزیه است، نه تشبیه   /   کلیدواژه‏هاى عشق در قرآن   /  منافات عاشقی با بدگمانی  /    عاشقانه و عاقلانه بودن دین .  من گفتمان «ماهیت عشق الهی» را نیز در همین زمینه ایجاد کرده‌ام.

 

5. ملاحظه اتهام‌زنی و توهین وب‌نویس‌ها

فحاشی، مسخره کردن، غیبت، تهمت، و سوء ظن از رایج‌ترین آفاتی است که در میان معدودی از وبلاگ‌نویس‌های مذهبی به چشم می‌خورد. متأسفانه بیش‌تر وبلاگ‌نویس‏ها‏ سواد مذهبی کافی ندارند. چنان که بیش‌تر دست اندرکاران سایر رسانه‌ها هم همین طورند. لذا بدون ملاحظه حدود و احکام شرعی و اخلاقی مطالب خود را می‌نویسند. این آفات در ایام انتخابات به اوج خودش می‌رسد. من پست «منافات عاشقی با اتهام زنی.» را با مشاهده برخی از این آفات نوشتم.  گفتمان «هتک حرمت ممنوع » نیز به همین مناسبت ایجاد شده است.


 


 
   نويسنده:   قلبی خواهان عشق

نظرهاي شما ( )

 (شنبه 86 دی 8 ساعت 7:30 عصر)

 

صفحه اول | ایمیل |   RSS  

 

نمایش تصویر در وضیعت عادی

 

اینجا سرای قلبی خواهان عشق الهی است. او می‏خواهد به گرد خانه عشق الهی طواف کند. از گناه و ستیزه‏جویی بپرهیزد و عطر محبت و مدارا و وحدت و اخلاص بیافشاند:‏ «فَلا رَفَثَ وَ لا فُسُوقَ وَ لا جِدالَ فِی الْحَجِّ»(بقره،197). هدف او این است که خود و خلق خدا را به عشق الهی سوق دهد؛ چرا که دین چیزی جز عشق الهی نیست: «هَلِ الدِّینُ إلَّا الْحُبُّ؛ آیا دین جز عشق الهی است؟». تمام اعمالی که ما انجام می‏دهیم برای نیل به قرب و وصال الهی است. به پیامبر اسلام‏(ص) نیز فرمان داده شده است که مزدی جز این را از خلق بر رسالتش نخواهد: «قُلْ لا أَسْئَلُکُمْ عَلَیْهِ أَجْراً إِلاَّ الْمَوَدَّةَ فِی الْقُرْبى»(شوری،23). او می‏کوشد، به دین با عینک محبت، مدارا، اخلاق، عرفان و وحدت شیعه و سنی بنگرد و از همه آموزه‏های دینی تفسیری عاشقانه و عارفانه به دست بدهد. عشق و عرفانی که آبشخوری جز آیات و روایات ندارد. ان شاء الله

 

شمار بازدیدها

امروز:بازدید
دیروز:
80 بازدید
کل بازدیدها:
580452 بازدید

 

معرفی

 

دسته بندی مطالب

 
لینک های پاسخگو به پرسش های دینی
بانک پرسش و پاسخ واحد پاسخ به سئوالات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی | بانک پرسش و پاسخ دانشجویی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاهها  |  بانک پرسش و پاسخ مرکز مطالعات و پژوهشهای حوزه |  پایگاه پرسمان قرآنی | ستاد پاسخگویی به مسائل مستحدثه دینی | بانک پرسش و پاسخ موسسه تحقیقاتی ولی عصر عج | بایگانی پاسخ های مرکز تحقیقات علوم اسلامی پایگاه حوزه نت | بانک پرسش مؤسسه در راه حق | بانک پرسش و پاسخ موسسه تحقیقاتی ولی عصر عج | بانک پرسش و پاسخ ستاد اقامه نماز | بانک پرسش و پاسخ ارتباط شیعی | بانک پرسش و پاسخ مرکز پژوهشهای اعتقادی  به زبان عربی | بانک پرسش مرکز اطلاع رسانی امام مهدی عج الله تعالی فرجه  | بانک پرسش مرکز تخصصی امامت و مهدویت  |  بانک پرسش ها و پاسخ های قرآنی پایگاه موج نور
 
لینک های وبلاگ ها

جمله های طلایی و مطالب گوناگون
کلبه تنهایی
دست خط ...
دانشگاه آزاد الیگودرز
(( همیشه با تو ))
خدمات فرهنگی و کامپیوتری قائم رایانه
فرزانگان امیدوار
فصل انتظار
همسخن
((( لــبــخــنــد قـــلـــم (((
پرسه زن بیتوته های خیال
پژواک
همه برای یکی یکی برای همه
لحظه های آبی
اگه باحالی بیاتو
مهاجر
نهان خانه ی دل
یاران
از شیر مرغ تا جان آدمیزاد
یک کلمه حرف حساب
دختری در راه آفتاب
*پرواز روح*
آخرالزمان و منتظران ظهور
بی عشق!!!
جلوه او
عشق الهی
شب و تنهایی عشق
سایت اطلاع رسانی دکتر رحمت سخنی
هیات محبان بقیةالله عجل الله تعالی (شهرک آب ساری)
هم نفس
پایگاه اینترنتی دیتا
منتظر ظهور
عاشقان
حمایت مردمی دکتر احمدی نژاد
هو اللطیف
آقاشیر
لنگه کفش
دریـــچـــه
زمینیان آسما نی
عاشق آسمونی
عشق در کائنات
مذهبی فرهنگی سیاسی عاطفی اکبریان
پرواز تا یکی شدن
نمازخانه بوستان بهاره
روانشناسی آیناز
اعتقادات و باورهای دینی
صبح مشتاقان
آوای قلبها...
مدهامتان: علوم و معارف قرآن و حدیث
صفحه پزشکی عمومی
امام مهدی (عج)
اسوه ها
کالبد شکافی جون مرغ تا ذهن آدمیزاد !
خبر روز
تکنولوژی کامپیوتر
یادداشتها و برداشتها
ستاره
بهترین آرزو هایم تقدیم تو باد.
یاران در حریم یار
جاده خاطره ها
پرورش شتر مرغ
پرسپولیس زلزله
ما صاحبی داریم
.: شهر عشق :.
سکوت سبز
عشق یار
پرنسس زیبایی
رنگارنگه
قصه بچه بسیجی
گنجینه
دخترک
سین جیم های اخلاقی
رمز موفقیت
دنیای من پر از عکس و حرف نگفته
عکس سرا- فقط عکس
گل نرگس...مهدی فاطمه
فقط خدا را عشقه
فقط عشقو لانه ها وارید شوند
واژه های انتظار
منطقه آزاد
بندیر
هه هه هه.....
.:: رایحه ::.
اخرین سکانس -مجموعه شعرهای من-
اهل همین نزدیکیا ...
یادداشتهای فانوس
دوست یابی نرم افزار دوست یابی ویژگی های یک دوست
یادداشتهای من
دست نیاز ....
یک
فضول نامه
روستای زیارتی وسیاحتی آبینه(آبنیه)باخرز
سایه سیاه
دلداده
ایحسب الانسان ان یترک سدی
رازهای موفقیت زندگی
یاد ارباب حسین علیه السلام
خندون
تازه ترین ها
رند
عاشقانه می گویم
طوفان زده دشت جنون
آسمانی
کسب درآمد اینترنتی
کسب درآمد اینترنتی
بانو
وبلاگ تخصصی فیزیک
برادران شهید هاشمی
پاک دیده
آدمک ها
فطرس
اسطوره عشق مادر
جاء الحق و زهق الباطل
نور
یا قائم آل محمد(ص)
پنجره چهارمی ها
اتاق ابی
بسیجی 57
آل یس
حرم دل
اخبار و مطالب خواندنی
توشه آخرت
قرآن درمانی
جزتو
شورعشق
Manna
السلام علیک یا علی بن موسی الرضا
پرسش مهر 8
ساحل نشین اشک
عطش (وبلاگ تخصصی ماه محرم و صفر)
مهر بر لب زده
عطش
پیمان دانلود
کبوتر نامه بر
جک ، اس ام اس و عکس در خنده سرا
اس ام اس جدید/ پـَـــ نَ پـَـ/ پیامک جدید
کلبه تنهایی
نفس
ثقلین
السلام علیک یا حبیبی یا رسول الله !
آدم و حوا
تریبون آزاد
گروه اینترنتی جرقه داتکو
شهید قنبر امانی
نه/ دی/ هشتاد و هشت
وبلاگ هواداران نیوشا ضیغمی دختر آفتاب
لنده، سلیمان شهرویی
ماه ومهر
شبکه های کامپیوتری رجیستری ویروس نویسی
.: هواداران دو آتیشه ی استقلال :.
راه های و فواید و تاثیر و روحیه ... خدمتگذاری
مکاشفه مسیح
ساحل آرامش
گلی از بهشت
کلبه حقیرانه من
پاتوق دخترها
بزرگترین لینک باکس
آ ینه
وبلاگ همه کاره
بهونه های بارونی
مثلث یک ضلعی
برنامه ریزی روستایی در ایران
کلان شهر
کان ذن ریو کاراته دو ایلخچی
هلو
اهلبیت (ع)،کشتی نجات ما...
کیمیا
ایران من
اخراجیها
یاوران مهدی عج دهکده آگهی
سایت محمد رضا آقابیگی
نوری چایی_بیجار
هرچه می خواهد دل تنگت بگو
سرباز سبز امام خامنه ای
هیئت
همه چیز از همه جا
حباب زندگی
ثانیه
تفاوت!
لپ تاپ
به دادم برس
هر چی تو بخوای
مهربانی
معراج ستاره ها
زمزمه تنها
ستاره خاموش
دوستان همدم
دست نوشته
نوستالوژی دل ....
خبر هفته
حرفهای آسمانی
صدای راوی
وحی منزل
حرفهای آسمانی
زمزمه لحظات زندگی
نفحات

حدیث عشق
جاوا کده
سکوت پرسروصدا
هادرباد شناسی (روستایی در شرق شهرستان بیرجند)
خفن نت
نگاهی دیگر
شب‏های مهتابی ـ شب های غمبار زینب(س)
انجمن علوم مهندسی پلیمر و شیمی ایران
لبیک شاه علقمه
خفن
چشم انتظار
مسافر آسمان
مسجد پیامبر اعظم(ص) شهرک شهید محلاتی
تاریخ تولد : 07/01/1386
وحیده
خط بارون
محمد امیدواری ابرقویی
لــعل سـلـسـبیــل
اخبار دنیای عشق
صل الله علی الباکین علی الحسین
تنها عشق منی
تراب
پر شکسته
خوش مرام
سیب سرخ
زورخانه بابا علی
فدایی سید علی
سکوت عشق
صدای آشنا و دل امیدوار
انتظار نور
برو بچه های ارزشی
جالب و دیدنی...!!!
وکیل دادگستری و مشاور حقوقی
عشق سرخ
مقاله های تربیتی
ndayeeshgh
Sea of Love
وبلاگ گروهی ائمه اطهار
آرامش جاویدان در پرتو آموزه های اسلام
دوزخیان زمین
هیئت حضرت علی اکبر(ع)
سرخ بی نهایت
گنجینه
حفاظ
شیدایی
تخته سیاه
mansour13
پیامبر اعظم(صلی‏الله‏علیه‏وآله‏وسلم) - The Holy Propht -p.b.u.h
حنا، دختری با مقنعه
موهیول
زندگی با عشق معنی پیدا میکند
روان شناسی کودک
آوای ققنوس
دوباره سبز می شویم...
آرزوی وصــــــال
پیام ها و پیامک های زیبا
عکس میخوای کلیک کن
شهیدالسید عباس الموسوی
*به اسبفروشان خوش آدید*
صدای پای آب
امپراتوری هخامنشیان
*مظلومیت اهل البیت(علیهم السلام)*
عطاری عطار
نان ، عشق ، موتور هزار
مذهب
امام حسین (ع)
دانستنیها
همیشه منتظرت هستم ، ای عدل وعده داده شده...
خانه سلامت
موجودات زنده
حاج جمال
به بهترین وبلاگ سرگرمی خوش امدید
عکس
عــــشقـــــولـــــک
آسمان سرخ
گلهای د نیا
تفسیر آیات مهجور
آخرین روز دنیا
یا زهرا(س)
پری دریایی
رد پای...
به دلتنگی هام دست نزن
چه زود دیر میشه
همولایتی
اسمس بارون
عاشقانه
نورهدایت
جیگر نامه
امیدزهرا
دیونه باران
صبح دیگری در راه است ....
* امام مبین *
فلورانس مهربون
دوستانه
مهرکجاست
عشق من هیچ وقت تنهام نزار
حرف های قشنگ
گل پیچک
قـــــــقــــــــنــو س
مشکلات جنسی
رویاهای یک معلم
رادیو جیــــــــــــــــــبی
شیعه مذهب برتر