سفارش تبلیغ
خرید بلیط هواپیما، خرید و رزرو اینترنتی ، چارتر، سامتیک

امام باقر و امام صادق عليهما السلام: «هَلِ الدِّينُ إلَّا الْحُبُّ؛ آيا دين جز عشق است؟»(بحار الأنوار، ج66،ص237)
هركس كه تو را شناخت جان را چه كند / فرزند و عيال و خانمان را چه كند

عشق و عاشقي / عشق و محبت / حرف هاي عاشقانه  / عشق و محبت / مطالب اخلاقي  / مطالب عرفاني / تصوف و عرفان / عرفا و متصوفه

ديوانه كني هردو جهانش بخشي / ديوانه تو هردو جهان را چه كند

تازه‌ترین مطالب

مطالب آرشيو شده

مهم‌ترين لينك‌‌ها

اضطراب و بدخلقی و گناه آلودی، نتیجه دین گریزی(1)
دعوت به عبرت گیری خشونت ورزان از خلق رحمانی نبوی
واسطه گری در امر ازدواج به شیوه های مدرن
یک گفتگوی عاشقانه سیاسی
چاره اساسی عشق به جنس مخالف
عشق ورزی مرهم درد نگرانی و نومیدی
فلسفه برگزاری نماز به شکل رایج
بدعت عید الزهراء به مناسبت نهم ربیع الاول
شب قدر شب تقدیرات عاقلانه و عاشقانه
چه کار کنیم؟
چطوری حال کنیم؟
ابزار دوام عاشقی
چگونه عاشقی کنیم؟
کارنامه یکسال عاشقی
عشق در وبلاگ نویسی
[همه عناوین(116)][عناوین آرشیوشده]

عشق به خدا
عشق و اهل بیت
عشق و زن
عشق و اخلاق
عشق به اهل سنت
عشق به اهل کتاب
عشق به کافران
عشق به بدکاران
عشق به مخالفان
عشق و دین
عشق و تصوف
عشق و اندوه
عشق و دعا و نماز
عشق و آرامش و رضا
عشق و مرگ
عشق و دنیا
عشق و گناه
آواهای عاشقانه
نظریه ولایت فقیه،‏ اخلاقی یا غیر اخلاقی
اسلام و مدرنیته
کج اندیشی های دینی
لیست مطالب آرشیوه شده وبلاگ
ماهیت عشق

 

  والنتاین اسلامی

 

جالب است. داشتم در اینترنت می‏گشتم درباره «والنتاین» که به روز عشاق یا روز عشق معروف است، اطلاعاتی را به دست آورم، با خبر زیر مواجه شدم. ابتدا آن را از نظر بگذرانید و بعد هم سخنی درباره روز «والنتاین» دارم. 

    «والنتاین» مسلمان شد. 

 

به گزارش خبرگزاری آینده روشن، شبکه خبری «المعلومات العربیه» در این باره نوشت: خبر مسلمان شدن «والنتاین» بر جو حاکم مصر تا ثیر زیادی داشته است و هنوز جزء خبرهای داغ محافل مصری است. چندی پیش «والنتاین» به همراه یکی از مسئولان باشگاه به حضور شیخ الازهر رفته و با پذیرش اسلام نام خود را از «والنتاین» به محمد تغییر داد. وی گفت: چند سالی است که در مصر ساکن است و در این مدت با آداب و رسوم اسلام آشنا و شیفته رفتار و اخلاق مسلمانان شده است. «المحیط» در این باره گزارش داد: پس از مسلمان شدن این دروازه بان رومانیایی بسیاری از ستاره‌های مشهور فوتبال به آیین نبوی گرایش یافته‌اند.

«سامویل ایتو» کامرونی، ستاره باشگاه «بارسلونا» اسپانیا و «تیری هنری» گلزن باشگاه «آرسنال» در راس کسانی هستندکه قصد تشرف به اسلام را دارند.

مسلمان شدن چند خانم مسیحی را هم به نام های فیدلا و ماریفی و جیگرتا و کرول و گریس و ماریلو آن هم در روز والنتاین در اینجا بخوانید: عجب ولنتاینی شد !


اما سخنم درباره روز والنتاین 

واقعاً جای تأسف است، در حالی که والنتاین و دیگر جوانان مسیحی مسلمان می شوند و سنت های اسلامی را بر سنت های مسیحی ترجیح می دهند، جوانان مسلمان ما مفتون سنت های گناه‏آمیز غربی می‏شوند. 

چند سالی است حوالی 26 بهمن ماه ( 14 فوریه ) که می شود هیاهو و هیجان را در خیابان ها می بینیم. مغازه های اجناس کادوئی لوکس و فانتزی شلوغ می شود. همه جا اسم Valentine     به گوش می خورد. اغلب بچه مدرسه ای ها می دانند که " در قرن سوم میلادی در روم باستان فرمانروایی بوده است به نام کلودیوس دوم. کلودیوس عقاید عجیبی داشته است از جمله این که سربازی خوب خواهد جنگید که مجرد باشد. از این رو ازدواج را برای سربازان امپراطوری روم قدغن می‏کند. کلودیوس به قدری بی رحم و فرمانش به اندازه ای قاطع بود که هیچ کس جرأت کمک به ازدواج سربازان را نداشت. اما کشیشی به نام والنتیوس ( ولنتاین )، مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می کرد. کلودیوس دوم از این جریان خبردار می شود و دستور می دهد که والنتاین را به زندان بیندازند. والنتاین در زندان عاشق دختر زندانبان می شود. سرانجام کشیش به جرم جاری کردن عقد عشاق، با قلبی عاشق اعدام می شود. از این رو او را به عنوان شهید راه عشق می دانند و از آن زمان نهاد و سمبلی می شود برای عشق! "

این که کشیشی بیاید و پسرهای مجرد را به دخترهای مجرد برساند و برایشان عقد ازدواج جاری کند و چنین امر خیری بزرگ داشته شود، هیچ ایرادی ندارد. اما متأسفانه چنین روزی بیش‏تر روز دختربازی و پسربازی شده است و دخترها و پسرها بدون عقد شرعی با هم مرواده دارند و به همدیگر هدیه می‏دهند.

تردیدی نیست که این سنتی غربی و غیر اسلامی است و اهتمام به آن ترویج گناه و بدعت است. در اسلام معنا ندارد که دختران و پسران نامحرم روابط غیر شرعی با هم داشته باشند و به هم هدیه بدهند.


چاره چیست؟

حال با این بدعت و سنت غیر اسلامی چه باید کرد؟ مهم‌ترین راه حل‌هایی که پیشنهاد کرده‌‌اند، به این قرار است:

الف. تحریم و قدغن کردن سنت والنتاین: برخی مثل مفتیان عربستان این سنت را تحریم کرده اند و با جلوه های ظاهری آن مثل لباس قرمز پوشیدن مقابله می کنند. اما به نظر نمی رسد که مقابله علنی و خشونت آمیز با آن چندان کارساز باشد.

ب. ایرانی‌سازی سنت والنتاین: برخی هم مثل ملی گراها در پی آن هستند که یک روز ایرانی را جانشین آن کنند. اما صرف ملیت و ایرانی بودن برای ما ارزش نیست. ما بیش از آن که ایرانی باشیم، مسلمانیم و باید به سنت ها و ارزش های اسلامی پایبند باشیم. حتی اگر پاره ای از سنت های ایرانی هم خلاف اسلام باشد، باید با آنها مبارزه کرد.

ج. اسلامی‌سازی سنت والنتاین: برخی از مذهبی ها هم روز ازدواج حضرت فاطمه را پیشنهاد کرده اند. اما چندان مناسبتی میان این دو ملاحظه نمی شود. نه حضرت علی(ع) و نه فاطمه(س) قبل از عقد شرعی با هم مراوده عاشقانه نداشتند. بعد از عقد هم اگر به یکدیگر عشق می ورزید، عشقشان در طول عشق به خدا بود؛ نه منتزع از یاد خدا و یا در معصیت خدا و مخالفت با اوامر الهی.

د. مماشات با سنت والنتاین: برخی از مذهبی ها هم با آن کنار آمده اند. منتها تلاش کرده اند، تفسیر اسلامی از آن به دست دهند. مثلاً آن را مطلق می کنند و چنین روزی را روز جهانی عشق و دوستی می خوانند و یا پیشنهاد می کنند که در این روز محرم ها و همسران به همدیگر هدیه بدهند. شاید بهترین راه مقابله هم همین باشد. ما نمونه اش را داریم. ما با عید نوروز همین گونه مواجهه کرده ایم. یک عید زرتشی را اسلامی کرده ایم و در آن به جای آتش پرستی خداپرستی می کنیم و دعا می خوانیم. جهت آن این است که عشق به جنس مخالف فطری بشر است و با امور فطری بشری نمی توان مقابله کرد؛ بلکه باید آن را به سمت و سوی سالم و شرعی جهت داد. روش انبیاء هم همین بود که سنت‏های قومشان را در مواردی که گناه‏آلود و خرافه‏آمیز بوده است، تصحیح می کردند. برای مثال فرمودند: برای بت ها سجده و عبادت و قربانی نکنید. برای خدا سجده و عبادت و قربانی کنید.

اما نمی توان نادیده گرفت که به هرحال این بدعت است و اگر بدعت از قبیل عبادت خدا هم باشد، مردود است. آورده اند که وقتی امام علی(ع) به خلافت رسید و ملاحظه کرد، مردم سنت نماز تروایح را در ماه رمضان اجرا می کنند، مردم را از آن نهی کرد. البته مردم فریاد واعمرایشان بلند شد و نپذیرفتند سنتی را که عمر تأسیس کرده است، وانهند.

چاره اساسی کار این است که بکوشیم فتیله عشق الهی را در جامعه خود بالا بکشیم تا به جای عشق ورزی به جنس مخالف آن هم به طریق گناه‏آمیز به خدا و اولیای الهی عشق بورزند و اگر هم به محرم و همسر خود هم عشق می ورزند، در طول عشق الهی باشد و نه مستقل از آن و یا خدای ناکرده در مخالفت با آن. ما تا وقتی شعله چنین عشقی را در دل جوانانمان نیافروخته ایم، هر روز شاهد نفوذ یک ویروس سنت غربی به زندگی خود خواهیم بود و ما ناگزیر خواهیم شد با حالتی انفعالی به روفو کردن آن بپردازیم. تا وقتی که قبله جوانان ما غرب است، به قبله سنت های اسلامی سر سجده فرود نخواهند آورد.

والنتاین اسلامی و به عبارت دیگر روز عشق ورزی اسلامی همان ایام الله است. همان ایامی که خدا یاد می شود و به عبادت پروردگار پرداخته می شود. روزهایی که شعائر الهی بزرگ داشته می شود: وَ مَنْ یُعَظِّمْ شَعائِرَ اللَّهِ فَإِنَّها مِنْ تَقْوَى الْقُلُوبِ (سوره حج، 32)؛ کسانی که شعائر الهی را بزرگ دارند، از تقوا و پرواپیشگی دلشان است.

تقوای الهی و خداترسی به ما حکم می کند، از تقدیس و بزرگ‏داشت روزهایی مثل روز والنتاین و مانند آن که وارداتی فرهنگ غرب و گناه‏آلودند، پرهیز کنیم و به جای آن اعیاد اسلامی که ایام الله اند و شعائر الهی در آن بزرگ داشته می‏شود، تقدیس و بزرگ داشته شود. 

این لینک را هم ببنید. راه حل های جالبی برای مقابله با سنت والنتاین به دست داده است:   ولنتاین ، نه ؛ چه چیز آری ؟


 
   نويسنده:   قلبی خواهان عشق

نظرهاي شما ( )

 (چهارشنبه 86 بهمن 24 ساعت 8:31 عصر)

 

صفحه اول | ایمیل |   RSS  

 

نمایش تصویر در وضیعت عادی

 

اینجا سرای قلبی خواهان عشق الهی است. او می‏خواهد به گرد خانه عشق الهی طواف کند. از گناه و ستیزه‏جویی بپرهیزد و عطر محبت و مدارا و وحدت و اخلاص بیافشاند:‏ «فَلا رَفَثَ وَ لا فُسُوقَ وَ لا جِدالَ فِی الْحَجِّ»(بقره،197). هدف او این است که خود و خلق خدا را به عشق الهی سوق دهد؛ چرا که دین چیزی جز عشق الهی نیست: «هَلِ الدِّینُ إلَّا الْحُبُّ؛ آیا دین جز عشق الهی است؟». تمام اعمالی که ما انجام می‏دهیم برای نیل به قرب و وصال الهی است. به پیامبر اسلام‏(ص) نیز فرمان داده شده است که مزدی جز این را از خلق بر رسالتش نخواهد: «قُلْ لا أَسْئَلُکُمْ عَلَیْهِ أَجْراً إِلاَّ الْمَوَدَّةَ فِی الْقُرْبى»(شوری،23). او می‏کوشد، به دین با عینک محبت، مدارا، اخلاق، عرفان و وحدت شیعه و سنی بنگرد و از همه آموزه‏های دینی تفسیری عاشقانه و عارفانه به دست بدهد. عشق و عرفانی که آبشخوری جز آیات و روایات ندارد. ان شاء الله

 

شمار بازدیدها

امروز:بازدید
دیروز:
57 بازدید
کل بازدیدها:
544713 بازدید

 

معرفی

 

دسته بندی مطالب

 
لینک های پاسخگو به پرسش های دینی
بانک پرسش و پاسخ واحد پاسخ به سئوالات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی | بانک پرسش و پاسخ دانشجویی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاهها  |  بانک پرسش و پاسخ مرکز مطالعات و پژوهشهای حوزه |  پایگاه پرسمان قرآنی | ستاد پاسخگویی به مسائل مستحدثه دینی | بانک پرسش و پاسخ موسسه تحقیقاتی ولی عصر عج | بایگانی پاسخ های مرکز تحقیقات علوم اسلامی پایگاه حوزه نت | بانک پرسش مؤسسه در راه حق | بانک پرسش و پاسخ موسسه تحقیقاتی ولی عصر عج | بانک پرسش و پاسخ ستاد اقامه نماز | بانک پرسش و پاسخ ارتباط شیعی | بانک پرسش و پاسخ مرکز پژوهشهای اعتقادی  به زبان عربی | بانک پرسش مرکز اطلاع رسانی امام مهدی عج الله تعالی فرجه  | بانک پرسش مرکز تخصصی امامت و مهدویت  |  بانک پرسش ها و پاسخ های قرآنی پایگاه موج نور
 
لینک های وبلاگ ها

جمله های طلایی و مطالب گوناگون
دست خط ...
لحظه های آبی
اعتقادات و باورهای دینی
صفحه پزشکی عمومی
همه برای یکی یکی برای همه
سایت اطلاع رسانی دکتر رحمت سخنی
اگه باحالی بیاتو
فرزانگان امیدوار
پرسه زن بیتوته های خیال
امام مهدی (عج)
دختری در راه آفتاب
فصل انتظار
هم نفس
مهاجر
پرواز تا یکی شدن
اسوه ها
آخرالزمان و منتظران ظهور
((( لــبــخــنــد قـــلـــم (((
بی عشق!!!
(( همیشه با تو ))
روانشناسی آیناز
هیات محبان بقیةالله عجل الله تعالی (شهرک آب ساری)
کلبه تنهایی
مدهامتان: علوم و معارف قرآن و حدیث
منتظر ظهور
نهان خانه ی دل
جلوه او
هو اللطیف
کالبد شکافی جون مرغ تا ذهن آدمیزاد !
خبر روز
لنگه کفش
مذهبی فرهنگی سیاسی عاطفی اکبریان
پژواک
تکنولوژی کامپیوتر
خدمات فرهنگی و کامپیوتری قائم رایانه
شب و تنهایی عشق
یادداشتها و برداشتها
ستاره
*پرواز روح*
حمایت مردمی دکتر احمدی نژاد
بهترین آرزو هایم تقدیم تو باد.
یاران در حریم یار
عاشق آسمونی
دانشگاه آزاد الیگودرز
جاده خاطره ها
زمینیان آسما نی
پرورش شتر مرغ
پرسپولیس زلزله
عشق الهی
ما صاحبی داریم
.: شهر عشق :.
سکوت سبز
عشق یار
پرنسس زیبایی
رنگارنگه
قصه بچه بسیجی
عاشقان
گنجینه
دخترک
سین جیم های اخلاقی
رمز موفقیت
دنیای من پر از عکس و حرف نگفته
عکس سرا- فقط عکس
گل نرگس...مهدی فاطمه
فقط خدا را عشقه
فقط عشقو لانه ها وارید شوند
واژه های انتظار
منطقه آزاد
بندیر
هه هه هه.....
.:: رایحه ::.
اخرین سکانس -مجموعه شعرهای من-
اهل همین نزدیکیا ...
یادداشتهای فانوس
دوست یابی نرم افزار دوست یابی ویژگی های یک دوست
یادداشتهای من
نمازخانه بوستان بهاره
دست نیاز ....
یک
دریـــچـــه
همسخن
فضول نامه
روستای زیارتی وسیاحتی آبینه(آبنیه)باخرز
سایه سیاه
دلداده
ایحسب الانسان ان یترک سدی
رازهای موفقیت زندگی
یاد ارباب حسین علیه السلام
خندون
تازه ترین ها
رند
عاشقانه می گویم
طوفان زده دشت جنون
آسمانی
کسب درآمد اینترنتی
کسب درآمد اینترنتی
بانو
وبلاگ تخصصی فیزیک
برادران شهید هاشمی
پاک دیده
آدمک ها
فطرس
اسطوره عشق مادر
جاء الحق و زهق الباطل
نور
یا قائم آل محمد(ص)
پنجره چهارمی ها
اتاق ابی
بسیجی 57
آل یس
حرم دل
عشق در کائنات
اخبار و مطالب خواندنی
توشه آخرت
آقاشیر
قرآن درمانی
جزتو
شورعشق
Manna
السلام علیک یا علی بن موسی الرضا
پرسش مهر 8
ساحل نشین اشک
عطش (وبلاگ تخصصی ماه محرم و صفر)
مهر بر لب زده
عطش
پیمان دانلود
کبوتر نامه بر
یاران
جک ، اس ام اس و عکس در خنده سرا
اس ام اس جدید/ پـَـــ نَ پـَـ/ پیامک جدید
کلبه تنهایی
نفس
ثقلین
السلام علیک یا حبیبی یا رسول الله !
آدم و حوا
تریبون آزاد
گروه اینترنتی جرقه داتکو
شهید قنبر امانی
نه/ دی/ هشتاد و هشت
وبلاگ هواداران نیوشا ضیغمی دختر آفتاب
لنده، سلیمان شهرویی
ماه ومهر
شبکه های کامپیوتری رجیستری ویروس نویسی
.: هواداران دو آتیشه ی استقلال :.
راه های و فواید و تاثیر و روحیه ... خدمتگذاری
پایگاه اینترنتی دیتا
مکاشفه مسیح
ساحل آرامش
گلی از بهشت
کلبه حقیرانه من
پاتوق دخترها
بزرگترین لینک باکس
آ ینه
وبلاگ همه کاره
بهونه های بارونی
مثلث یک ضلعی
برنامه ریزی روستایی در ایران
کلان شهر
کان ذن ریو کاراته دو ایلخچی
هلو
اهلبیت (ع)،کشتی نجات ما...
کیمیا
ایران من
اخراجیها
یاوران مهدی عج دهکده آگهی
سایت محمد رضا آقابیگی
نوری چایی_بیجار
هرچه می خواهد دل تنگت بگو
سرباز سبز امام خامنه ای
هیئت
همه چیز از همه جا
حباب زندگی
ثانیه
تفاوت!
لپ تاپ
به دادم برس
هر چی تو بخوای
مهربانی
معراج ستاره ها
زمزمه تنها
ستاره خاموش
دوستان همدم
دست نوشته
نوستالوژی دل ....
خبر هفته
حرفهای آسمانی
صدای راوی
وحی منزل
حرفهای آسمانی
زمزمه لحظات زندگی
نفحات

حدیث عشق
جاوا کده
سکوت پرسروصدا
صبح مشتاقان
هادرباد شناسی (روستایی در شرق شهرستان بیرجند)
خفن نت
نگاهی دیگر
شب‏های مهتابی ـ شب های غمبار زینب(س)
انجمن علوم مهندسی پلیمر و شیمی ایران
لبیک شاه علقمه
خفن
چشم انتظار
مسافر آسمان
مسجد پیامبر اعظم(ص) شهرک شهید محلاتی
تاریخ تولد : 07/01/1386
وحیده
خط بارون
محمد امیدواری ابرقویی
لــعل سـلـسـبیــل
اخبار دنیای عشق
صل الله علی الباکین علی الحسین
تنها عشق منی
تراب
پر شکسته
خوش مرام
سیب سرخ
زورخانه بابا علی
فدایی سید علی
سکوت عشق
صدای آشنا و دل امیدوار
انتظار نور
برو بچه های ارزشی
جالب و دیدنی...!!!
وکیل دادگستری و مشاور حقوقی
عشق سرخ
مقاله های تربیتی
ndayeeshgh
Sea of Love
وبلاگ گروهی ائمه اطهار
آرامش جاویدان در پرتو آموزه های اسلام
دوزخیان زمین
هیئت حضرت علی اکبر(ع)
سرخ بی نهایت
گنجینه
حفاظ
شیدایی
تخته سیاه
mansour13
پیامبر اعظم(صلی‏الله‏علیه‏وآله‏وسلم) - The Holy Propht -p.b.u.h
حنا، دختری با مقنعه
موهیول
زندگی با عشق معنی پیدا میکند
از شیر مرغ تا جان آدمیزاد
روان شناسی کودک
آوای ققنوس
دوباره سبز می شویم...
آرزوی وصــــــال
پیام ها و پیامک های زیبا
عکس میخوای کلیک کن
شهیدالسید عباس الموسوی
*به اسبفروشان خوش آدید*
صدای پای آب
امپراتوری هخامنشیان
*مظلومیت اهل البیت(علیهم السلام)*
عطاری عطار
نان ، عشق ، موتور هزار
مذهب
امام حسین (ع)
دانستنیها
همیشه منتظرت هستم ، ای عدل وعده داده شده...
خانه سلامت
موجودات زنده
حاج جمال
به بهترین وبلاگ سرگرمی خوش امدید
عکس
عــــشقـــــولـــــک
آسمان سرخ
گلهای د نیا
تفسیر آیات مهجور
آخرین روز دنیا
یا زهرا(س)
پری دریایی
رد پای...
به دلتنگی هام دست نزن
چه زود دیر میشه
همولایتی
اسمس بارون
عاشقانه
نورهدایت
جیگر نامه
امیدزهرا
دیونه باران
صبح دیگری در راه است ....
* امام مبین *
فلورانس مهربون
دوستانه
مهرکجاست
عشق من هیچ وقت تنهام نزار
حرف های قشنگ
گل پیچک
قـــــــقــــــــنــو س
مشکلات جنسی
رویاهای یک معلم
رادیو جیــــــــــــــــــبی
شیعه مذهب برتر
اللهم صلی علی علی بن موسی الرضا المرتضی،
همسفر عشق